Društvo

Међународни дан сјећања на холокауст

ПАРИЗ - Поводом обиљежавања Међународног дана сјећања 27. јануара, који је прије шест година установила Генерална скупштина УН, француски предсједник Никола Саркози нагласио је да је Париз одлучан у намјери да очува сјећање на холокауст.


"Француска је одлучна да испуни дужност очувања сјећања на холокауст и да га пренесе на нове генерације у Француској и широм свијета. Док су свједоци холокауста, већином преминули, међународна заједница има дужност да очува живим сјећање тако да човјечанство више никада не доживи сличну трагедију", наводи у свом саопштењу, француски предсједник.

У саопштењу се додаје да је дужност одржавања сјећања на холокауст колективна одговорност и да се морају одбацити сви облици тривијализације.

Француски предсједник истакао је да се сјећањем на холокауст, подсјећа на варварство на које је човјек способан, али исто тако и на чинове отпора и солидарности између људи суочених са истребљењем.

Британски премијер Дејвид Камерон и његов замјеник Ник Клег потписали су у Представничком дому парламента "Књигу посвећености сјећању на холокауст" у којој се потписници обавезују да ће се својом посвећеношћу супротставити свим врстама предрасуда.

Камерон и Клег своје ставили су потписе током посјете Даунинг стриту оснивача и предсједника Јеврејског савјета Комонвелта лорда Џејнера и једног од преживјелих холокауста Бена Хелфгота.

Лидер британске Лабуристичке странке и опозиције Ед Милибанд, који је и раније у јавности говорио о бјекству родитеља од нациста, такође се уписао у књигу, истичући да се мора одржати сјећање на холокауст јер то је подсјећање на ужасан геноцид почињен против Јевреја и да је то дужност према убијенима.

Њемачки магазин "Штерн" објавио је недавно извјештај у којем се наводи да један од пет младих Нијемаца нема појма о томе да је Аушвиц био нацистички логор смрти.

Према резултатима анкете, иако је 90 одсто испитаних знало шта је био Аушвиц, тај назив, буквално ништа није значио за 21 одсто младих животне доби између 18 и 29 година. Резултати су показали да скоро трећина од 1 002 испитана није знао да се Аушвиц налази у данашњој Пољској.

Нацисти су отворили Аушвиц након инвазије на Пољску 1939. године што је и био непосредна повод за избијање Другог свјетског рата. У логор су прво довођени Пољаци и политички затвореници.

Почетком примјене плана о "Коначном рјешењу" нацисти су изградили и Биркенау. Нијемци су, потом, транспортовали људе у сточним вагонима из свих дијелова Европе и усмртили су најмање 1,1 милиона људи у гасним коморама или на неки други варварски начин.

Италијани отварају нови Музеј холокауста

Римско Градско вијеће одлучило је да нови Музеј холокауста отвори уз бившу луксузну вилу фашистичког вође Бенита Мусолинија.

Ова одлука донесена је уочи данашњег обиљежавања Међународног дана сјећања на холокауст, тако да ће Италијани уз Вилу Торлонија уредити конференцијску дворану, библиотеку, видео-архиву и дворану за изложбе, пише италијанска новинска агенција АНСА.

Пројекат новог музеја направиле су италијанске архитекте Лука Зеви и Ђорђо Тамбурини. Изградиће га у дворишту виле у којој је Мусолини са породицом живио од 1925. до 1943. године. У музеју ће на зидовима писати имена италијанских Јевреја који су током Другог свјетског рата депортовани у нацистичке концентрацијске логоре.

Римски градоначелник Ђани Алемано обећао да је ће убрзо бити објављен конкурс за градњу музеја вриједног 13 милиона евра.

Градско вијеће је одлучило поставити и плочу на жељезничкој станици Тибуртина, да би се данашњи становници града сјећали датума 16. октобра 1943. године, када су хиљаде Јевреја депортовани у "логоре смрти".

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog