Politika

НСРС : Усвојен закључак – Тражити престанак важења Закона о Суду и Тужилаштву БиХ

БАЊАЛУКА - Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас закључак којим тражи од посланика из Републике Српске у Парламентарној скупштини БиХ да предложе закон о престанку важења Закона о Суду и Тужилаштву БиХ којим ће бити уређено преузимање предмета пред мјесно надлежним судовима и тужилаштвима.


 

Посланици су усвојили извјештај о истраживању ратних злочина и тражењу несталих и закључке СНСД-а, којима Народна скупштина Републике Српске подржава даљи рад институција РС на истраживању и процесуирању ратних злочина почињених од 1991. до 1995. године, као и рад на тражењу несталих лица.

Међу закључцима проистеклим из расправе у парламенту о Извјештају о истраживању и процесуирању ратних злочина и тражењу несталих лица јесте и да Народна скупштина подржава приједлог мјера из Извјештаја, рекао је замјеник шефа Клуба посланика СНСД-а Никола Баштинац.

Један од закључака да Нaродна скупштина поново изражава незадовљство радом Суда и Тужилаштва БиХ у случајевима ратних злочина. "Тужилаштво БиХ ни 15 година након рата није подигло оптужницу за многобројне злочине почињене над српским становништвом у БиХ упркос поднесеним пријавама. Суд БиХ неуставно и противно европској конвенцији ретроактивно примјењује кривични закон БиХ из 2003. године у суђењима за ратне злочине, али врши дискриминацију примјеном различитих закона за различите оптужене", наводи се у овом закључку.

Народна скупштина тражи од посланика из Републике Српске у Парламентарној скупштини БиХ и да отворе расправу о провођењу стратегије за рад на предметима ратних злочина да би се утврдили правци ефикасног и непристрасног рада правосудних институција у случајевима ратних злочина.

"Народна скупштина тражи од Владе да предложи комплетан систем и организацију правосуђа у Републици Српској и БиХ на којима би Српска инсистирала у структуралном дијалогу са ЕУ", каже се у посљедњем закључку.

У усвојеном Извјештају наводи се да је Министарство унутрашњих послова РС од 1992. године закључно са 30. јуном 2011. године, надлежним тужилаштвима поднијело 968 кривичних пријава, односно извјештаја или допуна кривичних пријава.

"МУП је поднио и 362 извјештаја о предузетим мјерама и поступању по наредбама тужилаштава против 7 416 лица због основа сумње да су починили једно или више кривичних дјела ратног злочина над више од 22 760 жртава", рекао је директор Центра за истраживање ратних злочина РС Јанко Велимировић представљајући извјештај.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас и извјештај о раду Правобранилаштва за 2010. годину у којем се наводи да је у раду било 14 994 парничних предмета, који су чињенично и правно најсложенији, а да је ријешен 3 021 предмет укупне вриједности веће од 173 милиона КМ.

У извјештају се истиче да је Правобранилаштву пристигло 26 875 предмета, да је ријешено 18 380, те да је укупно у раду било 73 297.

Представљајући овај извјештај правобранилац Републике Српске Слободан Радуљ навео је да се ова институција великим дијелом бави посљедицама рата, што показује и број од 28000 предмета који се односе на накнаду материјалне и нематеријалне штете настале у периоду од маја 1992. године до јуна 1996. године.

"Ово је до сада најуспјешнија година за Правобранилаштво РС када је ријеч о односу изгубљених и добијених спорова, поготово ако се узме у обзир њихова вриједност", рекао је Радуљ.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog