Politika
Додик: Тражићемо избацивање страних тужилаца из земље
БАЊАЛУКА - За Републику Српску није прихватљива обустава истраге против 14 лица у случају "Добровољачка" и других случајева у којима је видљиво одуговлачење процесуирања злочина над Србима и предузеће правне мјере, уложити жалбу на овакав исход догађаја, те тражити изузеће страних тужилаца и њихово избацивање из земље - ијавио је предсједник Српске Милорад Додик.
"Увијек ћемо афирмисати право да одржимо референдум о питању Суда и Тужилаштва БиХ, а вријеме за његово одржавање мора бити пажљиво одабрано. Оставићемо могућност да се настави структурални дијалог и уколико он не да одговоре на питања о уставности ових институција, референдум нам увијек стоји на располагању. Од њега никада нисмо ни одустали", истакао је Додик.
Предсједник Републике Српске је на конференцији за новинаре у Бањалуци истакао да је ријеч о синхронизованој акцији страног фактора и бошњачких политичара.
"Раније смо се борили против тога да стране судије буду у Суду и Тужилаштву БиХ, и гласали смо против тога да они остану, а остали су по налогу високог представника и он сноси потпуну одговорност за развој даље ситуације", нагласио је Додик.
Он је поручио да ће Република Српска остати истрајна и упорна у одлуци укидања Суда и Тужилаштва БиХ, те да ће сутра о томе разговарати и са представницима СДС-а, како би размијенили ставове.
Додик је истакао да је одлука у вези са "Добровољачком" доказ ранијих тврдњи да су Суд и Тужилаштво БиХ наметнуте институције које немају уставну основу, без обзира на сумњиво прибављено мишљење Уставног суда, које је било под утицајем странаца. То мишљење, подсјетио је он, обезбијеђено је прегласавањем када су тројица страних и двојица бошњачких судија гласали за, а двојица српских и двојица хрватских судија била против.
Предсједник Српске је истакао да неће одустати од случаја "Добровољачка", те додао да правда мора бити задовољена.
Додик је изразио сумњу да су предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић и остали, у договору са тужиоцем, напрасно прекинули договор о споразуму са Тужилаштвом за ратне злочине Србије, те да су на тај начин створени услови да се дође до овако срамне оптужнице.
"Чини се све како би се избјегла одговорност. Све је тенденциозно и Суд и Тужилаштво БиХ никада неће добити нашу подршку. Тражимо да се укину и да престану да функционишу и да се одговорност за испитивање злочина пребаци на Хашки трибунал и локалне судове", истакао је Додик и подсјетио:
"Суд и Тужилаштво БиХ су мјесто колективне осуде Срба. Много је ту сумњивих ствари, од тога да је Ганић позван на саслушање тек након Лондона, када се више није могло избјећи, а сумњиво је и напрасно склањање (главног тужиоца БиХ) Милорада Барашина, који је прошле године најавио да ће објавити оптужницу за `Добровољачку`. Он је смијењен како би се омогућила промјена пословника и урадило ово што је урађено".
Додик: Цјелокупну ситуацију у БиХ треба релаксирати
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да ситуација у вези са случајем "Добровољачка", пописом становништва, системом државне помоћи и буџетом усложњава питање формирања Савјета министара БиХ.
"Мислим да ће се морати усвојити закон о попису, ријешити проблем буџета и проблем система државне помоћи, те договорити одржив концепт у случају `Добровољачка` и тек као пета ствар формирати Савјет министара", рекао је Додик на конференцији за новинаре у Бањалуци.
Он је нагласио да коалициони партнери СНСД и СДС нису против формирања Савјета министара, али да се напросто неке ствари морају испуњавати и да се мора видјети коректност "с друге стране".
"БиХ може да функционише искључиво ако се врати изворним дејтонским надлежностима", рекао је Додик и додао да пренесене надлежности, као што су и Суд и Тужилаштво, само праве раздор у БиХ.
Према његовим ријечима, једино дејтонски концепт има шансу, а све друго је неодрживо и то и странци морају схватити, јер су управо они "својим интервенционизмом допринијели да ситуација буде овако катастрофално лоша".
"Мислим да је увјерење у Републици Српској да БиХ више `служи штети` него што користи. Српска је неупитна, ми не желимо да оспоравамо БиХ и њен територијални интегритет, али оспоравамо отете надлежности и то ћемо наставити да радимо", рекао је Додик.
Он је нагласио да се и одобрени кредит за изградњу аутопута Добој - Бањалука од 150 милиона КМ задржава док се у цијелој БиХ не успостави систем редовног сервисирања спољног дуга.
Предсједник Републике Српске рекао је да постоји одлука о привременом финансирању институција БиХ и да не треба да буде кашњења у сервисирању спољног дуга, јер новац није проблем већ су проблем спекулације које доводе до застоја.
"Ако то потраје, наравно да ћемо предузети акције", рекао је Додик и нагласио да буџет мора да профункционише.
Према његовим ријечима, цјелокупну ситуацију у Бих треба релаксирати, покушати се вратити Дејтонском споразуму и афирмисати БиХ у договору.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик оцијенио је протеклу посјету Израелу као веома успјешну и важну за Српску јер је продубљена међусобна сарадња на политичком, привредном и културном плану.
(Срна/Фронтал)