Nauka

Остаци сонде "Фобос-Грунт" пашће у атлантски океан

МОСКВА - Остаци руске свемирске сонде "Фобос-Грунт", која није успјела да се усмјери ка Марсу требало би да, 15. или 16. јануара, падну у Атлантски океан, а не у Индијски како је раније објављено, саопштено је данас из руске свемирске агенције /Роскосмос/.


Информације се из дана у дан прецизирају. Руска агенција Роскосмом јуче је објавила да ће, према последњим прорачунима остаци неисправне сателитске међупланетарне сонде пасти на земљу између 14. и 16. јануара у Индијском океану.

Међутим, према најновијим прорачунима установљено је да ће остаци највероватније у земљину атмосферу ући 15. јануара у 20.00 часова по локалном времену а остаци ће надлетелети Аргентину и пасти у Атлантски океан, преноси агенција Интерфакс.

Агенција "Роскосмос" наводи да константно прати кретање остатака сателита "Фобос", 13,5 тона, који је лансиран почетком новембра са комосдрома "Бајконур".

Ова сонда је требало да послужи за истраживања у орбити Марса, али је мисија пропала због квара чији узроци још нису разјашњени.

Летјелица није успјела да се усмери ка Марса због тога што један од мотора није прорадио.

Руски свемирски стручњаци кажу да ће се летјелица распасти у 20 до 30 дијелова, али нису сигурни гдје би они могли да падну.

Неуспјех летјелице "Фобос-грунт" један је од неколико које је претрпјела руска свемирска агенција. Међутим, Русија је тренутно једина земља која има могућност транспорта чланова посаде до Међународне свемирске станице откад су САД у јулу повукле из употребе преостала три шатла.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog