Nauka
Све смо ближе смаку свијета
ЛОНДОН- Одбор нуклеарних научника (БАС) помјерио је казаљку на симболичном показатељу нуклеарне опасности са шест на пет минута до поноћи.
Научници су казаљку "сата смака свијета" синоћ помакли минуту ближе "поноћи" због лошег напретка у вези са нуклеарним и климатским питањима. Они упозоравају да највише забринутости треба изазвати неуспјех многих држава да контролишу ширење нуклеарног оружја, пише Би-Би-Си.
Група научника, која је сат израдила 1947. године, сматра да су прије двије године свјетске вође покушале упозоравати на питање глобалних пријетњи.
"У многим случајевима тај се тренд није наставио или је чак кренуо у супротном смјеру", објаснили су научници који тврде да су се поправили односи између САД и Русије о питању нуклеарног наоружања, док је критично у другим државама свијета.
Уговоре о нуклеарном оружју у протеклом раздобљу кршиле су САД, Кина, Иран, Индија, Пакистан, Египат, Израел и Сјеверна Кореја због чега свијет остаје "у опасности од сталног развијања нуклеарног оружја".
БАС упозорава да би нуклеарно оружје могло бити кориштено у регионалним сукобима на Блиском истоку, у сјевероисточној Азији, а нарочито у јужној Азији.
Из Одбора сматрају и да треба више пажње посветити питању климатских промјена.
"Свјетска заједница је можда близу тачке након које више неће бити повратка, те се неће моћи спријечити катастрофа због промјена у Земљиној атмосфери", саопштено је из БАС-а, који је позвао на провођење уговора о смањењу емисије угљендиоксида, те затражили већа улагања у обновљиву енергију.
Одлуку о помјерању казаљке научници су донијели након симпозијума одржаног у Вашингтону.
Само дан након помицања казаљке у Ирану је убијен универзитетски професор Мостафа Ахмади Рошан који је радио у кључном постројењу за обогаћивање уранијума у тој земљи.