Politika

Тадић: Оснивање Републике Српске био историјски дан

БАЊАЛУКА - Србија ће као гарант Дејтонског споразума наставити да подржава територијални интегритет и суверенитет БиХ, као и унутрашње уређење БиХ дефинисано тим споразумом, чији су темељ два ентитета и три конститутивна народа, изјавио је предсједник Србије Борис Тадић.


"Србија ће наставити да подржава само она решења за која постоји консензус свих народа и ентитета БиХ", истакао је Тадић обраћајући се данас на Свечаној академији у Бањалуци поводом прославе Дана и крсне славе Републике Српске Светог архиђакона Стефана и обиљежавања 20 година Српске.

Тадић је рекао да је Србија увијек била спремна да потпише споразум о специјалним везама са Федерацијом БиХ, какав је у складу са Дејтонским споразумом већ потписан са Републиком Српском.

"Политика Србије је принципијелно конзистентна и дубоко укорењена у идеји мира и развоја којим је основни предуслов решавање трагичних конфликата из прошлости чије последице осећамо и данас", истакао је Тадић.

Он је подсјетио да је оснивање Републике Српске био историјски дан за све који су настојали да се окончају ратни сукоби на простору бивше Југославије и у самој БиХ и подсјетио да је 9. јануара 1992. године основана Република Српска као политички одговор српског народа на одлуку о независности БиХ од СФРЈ, коју су тада су изгласали муслимански и хрватски посланици.

"Дејтонским мировним споразумом 1995. године Република Српска је међународно потврђена и постала је један од два ентитета који чине данашњу БиХ. Република Српска је створена као заједница кроз коју српски народ штити своје националне интересе и идентитет поштујући интерес и континуитет друга два народа", истакао је Тадић.

Тадић је рекао да је рат од 1992. до 1995. године, укључујући и НАТО бомбардовање Републике Српске, остао велика опомена свима како балканске политичке и вјерске сукобе морамо рјешавати мирним путем, стрпљивим дијалогом и преговорима, поштујући легитимне и демократске интересе и људска и културна права свих страна.

Он је рекао да Србија у свакој прилици инсистира на одбрани права свих других народа на простору западног Балкана, истичући да тако никада неће одустати од легитимних интереса српског народа, гдје год он живио.

Према Тадићевим ријечима, очување егзистенције, утемељење будућности и културног идентитета нису само природна својства сваке националне политике, већ и међународна обавеза проистекла из универзалних аката УН.

"Зато увек, мислећи о трагедијама других, кажемо и да је наш народ био страшан страдалник у 20. веку - Јасеновац, Градина, Јадовно, Братунац, Крагујевац, Краљево, Први светски рат и НАТО бомбардовање", истакао је Тадић.

Он је рекао да су данашњи покушаји преотимања културне и вјерске баштине Срба на Косову и Метохији само неки од примјера тог страдања.

"Баш зато ми морамо мислити о будућности и никада не смијемо одустати од наших права и баш зато сарадња Србије са РС никада није била усмјерена на штету других народа и институција БиХ", нагласио је Тадић.

Он је рекао да је Србија свјесна своје историјске и политичке одговорности и високе мјере осјетљивости толеранције потребне за дијалог о овим питањима, а прије свега за помирење међу државама и народима у региону које је још на дневном реду.

Када је ријеч о предсједавању Србије Процесом сарадње у југоисточној Европи, Тадић је рекао да Србија посебно инсистира на јачању демократских процеса и реформи, заједничког рада у корист наставка процеса проширења ЕУ, унапређења економске сарадње, привлачења страних инвестиција, изградњи инфраструктуре, енергетике, те сарадњу у области науке, образовања и културе.

"У свим овим пословима Србија је увек са Републиком Српском и на њу можете рачунати у деценијама које су пред вама, као што је то било у протекле двије деценије", закључио је Тадић.

Академија која се одржава у бањалучкој дворани "Борик", почела је химном Републике Српске у извођењу Хора "Србадија" из Бијељине.

Поздравну говор прочитао је предсједник РС Милорад Додик, а академији присуствују премијер Србије Мирко Цветковић, потпредсједник Владе Ивица Дачић, Његова светост патријарх српски Иринеј са владикама.

Свечаности присуствују предсједник Владе Републике Српске Александар Џомбић и министри, предсједник Народне скупштине Игор Радојичић и народни посланици, члан Предсједништва БиХ из РС Небојша Радмановић, те српски представници у Савјету министара.

Међу присутнима су и бивши предсједници Републике Српске, представници институција Српске, Срби из дијаспоре, академици, начелници општина у Српској и многобројне личности из јавног и културног живота.

Академији присуствује и делегација ХДЗ-а БиХ у којој су Драган Човић, Вјекослав Беванда и Борјана Кришто.

Након академије, у 15.00 часова у згради Владе Републике Српске биће приређен свечани пријем за званице поводом Дана Републике Српске и крсне славе - Светог Архиђакона Стефана.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog