Društvo
(Не)могући протести радника у РС
БАЊАЛУКА - Огорчење синдикалаца због новог приједлога закон о пензијско - инвалидском осигурању у Републици Српској у понедјељак је кулминирало најавом могућих протеста, јер Влада није уважила ниједан од њихових захтјева у изради коначне верзије тог системског закона.
Број пензионера у РС прешао је број запослених радника за које се уплаћују доприноси, а Фонд ПИО РС грца у преко стотину милиона дефицита, што је главни аргумент ресорног министра и Владе да пооштри услове за одлазак у пензију. Предсједница Синдиката Ранка Мишић међутим упозорава да ће синдикати који представљају раднике искористити све видове и облике синдикалне борбе како би њихови захтјеви били уграђени у овај спорни закона.
Она је током састанка с министром рада Петром Ђокићем, у цијело вријеме ошто интонираној расправи, поновила став свих гранских синдиката, али и послодаваца, да је закон о ПИО, у дијелу који је темељни - године стажа и старости за одлазак у пензију, потпуно неприхватљив.
“Синдикат може прихватити само 15 година стажа осигурања, односно 65 година живота као минимум за одлазак у пензију. Стојимо на становништу да је 40 стажа осигурања довољан услов за одлазак у пензију, без обзира на године живота. Не може се прихватити предложени члан да се радни вијек продужава до 45 година, да од 2019. Радник, који не буде имао 65 година живота, прима умањену пензију за четири посто за сваку недостајећу годину”, категорична је она.
Владин закон је на штету, упозорила је, оних радника који имају мале плаће, неуплаћене доприносе и доводе се у неравноправан положај.
“Мислим да се овај закон не гради за данашње, већ будуће пензионере, а не ријешева се ни проблем Фонда ПИО на овај начин, већ само новим запошљавањем. У РС 80. 000 радника ради нацрно, за њих се не уплаћују доприноси, а нико се не бави тим питањем, како би намакао средства да садашњи пензионери добију пристојну пензију”, упозорила је предсједница Савеза синдиката РС - а и изнијела и податак Фонда ПИО РС да је у првих девет мјесеци захтјев за пензионисање предало 12. 844 особе, а од којих само 1. 344 оних који имају 40 година стажа осигурања.
Међутим, министар рада и борачко инвалидске - заштите РС Петар Ђокић остао је при ставу да се закон мора усвојити, те понавља да се пензијски систем мора одржати како не би доживио колапс. И даље Ђокић наглашава да се законом морају осигурати бољи услови за пензионере, али и признаје да од повећања пензија у РС нема ништа све до 2013. Године и тада ће се тек то питање ставити на разматрање.
“Ова Влада је имала храбрости и обавезу да се бави питањем пензијског система и да га рјешава и не оставља било коме другом, као што је био случај раније”, навео је Ђокић и поново апеловао да се пензионерима осигура бољи живот, али додајући - у оквиру тренутних економских услова у РС“. Најаве протеста и незадовољства радника, сматра ресорни министар, не треба подстицати, јер неће имати за исход промјене у овом закону, „али могу допринијети дестабилизацији прилика“.
На то је реаговала Мишић и позвала ресорног министра да не оптужује синдикат да подстрекава раднике на протесте, јер су они демократска организација која има право на став оних које представља. На ванредном састанку синдиката и министра могло се чути огорчења синдикалаца од тога да сва јавност зна да су пензије у РС куповане што је и данас пракса, да Влада годинама толерише израбљивање радника кроз рад нацрно, да корупција разара све друштвене нивое...
Ипак, највише оптужби поред предложених законских рјешења, изазвао је осјећај синдикалаца да су преварени и изиграни, а закон су назвали елитистичким те понављали да се тражи одговорност свих који су припремали овај спорни закон.
(Независне/Фронтал)