Nauka
Рак суперпредатор харао Земљом
Прије пола милијарде година морска створења бјежала су од новог застрашујућег предатора – огромног рака наоружаног одличним видом. Била је то једна од првих животиња са сложеним очима какве данас имају инсекти и ракови
Рак назван Аномалокарис, што значи необичан шкамп, први је познати предатор. Био је дуг између 90 и 200 цм и био је највећа животиња камбријских мора. Имао је снажне пипке који су му омогућавали да ухвати плијен и привуче га устима. Није имао ноге па се претпоставља да је пливао у отвореним водама.
Али то отвара питање: како је налазио плен? Научлници су и раније знали да је имао очи, међутим сви досад пронађени фосили били су у превише лошем стању да би се утврдило колико добро је видио.
У новом истраживању Џон Патерсон с Универзитета Нова Енглеска у Армидалеу у Аустралији и његове колеге открили су изузетно добро очуване остатке очију старе 515 милиона година на острву Кангару уз јужне обале Аустралије.
"Аномалокарис је имао изузетно добар вид, једнак као код већине инсеката и ракова или чак бољи од њих", рекао је Патерсон.
Очи су му биле постављене на пипцима главе и свако је било величине између два и три центиметра – величине маслина. Биле су прекривене сочивима величине од 70 до 110 микрометара, што значи да их је свако имало најмање 16.000.
'Врло савремене животиње, поготово артроподи, имају тако софистициране очи", објаснио је Патерсон. На примјер, кућна мува има само 3.000 сочива. Једини који се данас могу упоредити с древним раком заправо су вилини коњици који имају до 28.000 сочива.
Научници претпостављају да је Аномалокарис морао да има и довољно развијен мозак који је био неопходан за коришћење тако сложених очију. Молекуларне анализе показале су да су кључне нервне структуре карактеристичне за људски мозак постојале већ код раних сложених организама прије 600 милиона година, дуго прије великог страшног шкампа.
Још није јасно чиме се Аномалокарис хранио. Неки трагови угриза на трилобитима могли би бити његово дјело. Али научници ипак мисле да су његова уста била више прилагођена мекшем плијену. Био је оклопљен танким спољашњим костуром, егзоскелетом.