Politika

Цвијановић: Ентитетима припада 75% обавеза у процесу придурживања БиХ у ЕУ

БАЊАЛУКА - У процесу придруживања БиХ Европској унији 75 одсто обавеза везано је за надлежности ентитета, што јасно показује како треба да буде структурисан пут приближавања БиХ ЕУ, изјавила је Срни министар за економске односе и регионалну сарадњу Републике Српске Жељка Цвијановић.


"Пласирање тезе да Српска настоји да се у документима из сфере европских интеграција представи као држава је `млаћење празне сламе`. Да настојимо да се позиционирамо као субјект који је задужен за провођење 75 одсто обавеза у процесу придруживања, то је апсолутно тачно, и у најкраћем речено, то је оквир у којем се крећемо и од које нећемо одустати. Да ли се то некоме свиђа или не, то апсолутно није важно", рекла је Цвијановићева.

Она је истакла да се Република Српска понаша у складу са опредјељењем да је пут придриживања ЕУ један од стратешких опредјељења БиХ, те да су европске интеграције, као што је то био случај и до сада, јасно уврштене међу циљеве Економске политике Републике Српске за 2012. годину.

"При томе, ми тачно знамо како тај процес треба да се проводи, и који је то обим или број обавеза који припада којем нивоу власти у БиХ", поручила је Цвијановићева.

Она је истакла да је став Српске по питању европских интеграција више него јасан, а он гласи да у овом процесу свако треба да ради свој дио посла, а да све активности унутар БиХ треба да се реализују на основу ефикасног механизма координације.

"За најбољим моделом координације још увијек се трага у оквиру БиХ и у тим настојањима постоји јасна подршка и од саме ЕУ. Осим тога, представници европских инситутција јасно су указали да децентрализована структура БиХ није проблем и да нагласак треба да буде на томе да се уводе уједначене праксе на простору цијеле БиХ при чему сви треба да покажу подједанку одговорност у испуњавању обавеза које проистичу из процеса придруживања", рекла је Цвијановићева и додала:

"Тврдим да већ дуже вријеме једино РС даје допринос европском путу БиХ кроз врло конкретне активности. Понудили смо прецизна и одржива рјешења за неколико питања која су суштинска за даље кретање БиХ ка ЕУ. Обучили смо људе за овај процес и наставићемо и даље да јачамо кадровске и институционалне капацитете у складу са будућим потребама интеграционог процеса. Помно пратимо шта се дешава у Европи и у складу с тим спремамо властите пројекције будућих активности", навела је Цвијановићева.

Она је прецизирала да је успостављен и парламентарни надзор над процесом придруживања.

"Дефинисали смо, и већ годинама проводимо акционе планове за усклађивање домаћег законодавства са прописима ЕУ, што и јесте темељ на којем се заснива цјелокупан овај процес. Сад већ говоримо о неколико стотина законских рјешења и подзаконских аката који су прошли поступак постепеног усклађивања. При томе треба имати на уму да ми проводимо усклађивање законодавства за чије доношење је надлежна РС, дакле, бавимо се својим послом и не отимамо од других њихове надлежности, не петљамо се у њихове обавезе, чак их и не оптужујемо због тога што они свој дио посла не раде, мада смо свјесни да то отежава и успорава све нас", нагласила је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, Српска према овом питању има реалан приступ и том приступу никад није било еуфорије, али да је свјесна важности Еу пројекта којем тежи цијела регија. "И мада је тај пројекат сада суочен са озбиљним изазовома, и даље сматрамо да је то правац који требамо слиједити", став је Цвијановићеве.

Она је казала да Српска има очекивања кад је у питању нови модел ојачаног и јединственог присуства ЕУ у БиХ.

"Задовољни смо чињеницом да је позиција Специјалног представника Европске уније `одлијепљена` од проблематичне структуре ОХР-а, који није ништа друго него сметња европском путу БиХ. Сматрамо да је нови вид присутва ЕУ у БиХ охрабрење и да треба дати шансу таквој новој поставци односа између ЕУ и БиХ. Као што сам већ рекла, Српска даје свој допринос и у испуњавању европских обавеза које су у њеној надлежности и у дефинисању модела координације који ће одговарати потребама интеграционог процеса уз пуно уважавање децентрализоване структуре БиХ и јасно видљиве позиције РС у том процесу", рекла је у изјави Срни министар за економске односе и регионалну сарадњу Републике Српске Жељка Цвијановић.

Федерални медији су навели да Влада Српске у званицним документима у процесу европских интеграција покушава Српску представити као државу, наводећи да се у "Службеном гласнику" спомиње као засебан субјект европских интеграција. У више навода, додаје се, стоји формулација "приступ БиХ и Републике Српске Европској унији".

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog