Nauka

Да ли је могуће клонирати мамута?

Јапански и руски научници вјерују да је могуће клонирати мамута након открића добро очуване коштане сржи у бутној кости која је недавно пронађена у пермафросту источног Сибира.

Тимови из музеја мамута руске Републике Јакутије и јапанског Кинки универзитета планирају да идуће године започну заједничко истраживање с циљем регенерације џиновског сисара, пренијела је јапанска агенција Кјодо.

Научници вјерују да је замјеном ћелијских језгара слона ћелијским језгрима узетих из ћелија мамутове коштане сржи могуће добити ембрионе са мамутовим ДНК. Ембриони би потом били имплантирани у јајну ћелију слона која би, након тога, била убачена у материцу слонице. Слонови су најближи живи сродници мамута који су изумрли крајем леденог доба, прије око 10.000 година.

Обезбјеђивање језгра са неоштећеним геном је од кључне важности за технику трансплантације језгра, истичу научници који од 90-их година покушавају да изведу овај подухват.

Откриће прошлог августа добро очуване бутне кости мамута у Сибиру подстакла је наду научника у могућност успјешног клонирања некадашњег сисара.

Под дејством глобалног загријевања дошло је до отапања леда у дијеловима источне Русије који су обично перманентно залеђени и до откривања остатака једног броја замрзнутих мамута.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog