Društvo

Већина странака подржава договор у Бриселу

БЕОГРАД- Договор Београда и Приштине о интегрисаној контроли административних прелаза поздравио је велики број политичких партија у Србији, док су негативне оцјене изнијели представници СРС-а, ДСС-а и ЛДП-а.


 

У СПС-у оцјењују да је важно да постоји јединство српског народа и руководства државе како би договор Београда и Приштине био реализован.

"Најважније је да смо чврсто опредељени за дијалог да се легитиман протест исказује мирним путем и да се у вези са постигнутим договором дође до заједничког именитеља српског народа и државног руководства како би план био оперативан", рекао је шеф посланичке групе СПС-ЈС Бранко Ружић.

Предсједник Јединствене Србије Драган Марковић рекао је да је свима познато да је кључ за добијање статуса кандидата за ЕУ дијалог у Бриселу и да је због тога важно што је постигнут договор о административним прелазима.

Члан предсједништва Уједињених региона Србије Сузана Грубјешић рекла је да је добро што је договор постигнут, али да се поставља питање да ли ће га прихватити Срби на сјеверу Косова.

Потпредсједник СРС Драган Тодоровић изјавио је да је договор о административним прелазима који је постигнут у Бриселу "нешто најстрашније што се Србији догодило" и оцијенио да ће тај договор трајати кратко, послије чега ће /косовски премијер/ Хашим Тачи преузети прелазе и тиме заокружити независност.

Функционер ДСС-а и бивши министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић сматра да је овај договор непримјенљив на терену и да је њиме Србија признала границе Косова.

"Видећемо шта стоји у папирима, али ако је прихваћено интегрисано управљање границом у оквиру кога ће бити присутни полиција и цариници Косова, Србије и Еулекса, онда је то концепт управљања који у Европи важи између суседних држава", рекао је Самарџић, наводећи да је једина разлика присуство Еулекса.

Потпредсједница Нове Србије Дубравка Филиповски рекла је да још нема довољно информација који је и какав договор постигнут у Бриселу, те да би, уколико је договор супротан интересима Срба на сјеверу Косова зарад добијања статуса кандидата, то значило и да је Србија подлегла уцјенама.

Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић изјавио је да од договора са Приштином "нема конкретне користи", осим чињенице да се тиме "шминка" политика како би се "невешто заварала" ЕУ приликом изјашњавања о статусу кандидата.

Потпредсједник СПО-а Александар Југовић рекао је да та странка подржава договор постигнут у Бриселу и тражи и да се постигне и примјени договор о свим другим спорним питањима. "После овог договора, очекујемо уклањање барикада и осталих препрека на путу ка ЕУ", изјавио је Југовић.

Лига социјалдемократа Војводине поздравила је договор и оцијенила да он води смиривању ситуације и даљем приближавању Србије ЕУ.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog