Društvo

Стала прва електрана на Требишњици

ТРЕБИЊЕ - Због велике суше и енормно малог дотока воде у сливу ријеке Требишњице јуче се стала прва хидроелектрана у РС „Требиње 1“ уз брану Гранчарево.


У предузећу „Хидроелектране на Требишњици“ за „ЕуроБлиц“ су потврдили да су агрегати ове ХЕ престали да раде јер су кота акумулације Билећког језера јуче пала за 18,68 метара ниже од планске. „Требиње 1“ је тако прва ХЕ у РС која је морала да обустави производњу електричне енергије због неочекиваног недостатка падавина ове јесени. Из „Електропривреде РС“ поручују да је и рад осталих хидроелектрана, у којима се производи скоро половина струје у РС, угрожен.

По подацима ХЕТ-а, у посљедњих шест мјесеци у сливу Требишнице је пало свега од 330 до 370 литара кише по метру квадратном, што је скоро дневна количина падавина забиљежена протеклих година.

-У новембру је пало свега осам литара кише, што се дешава једном у стотину година. Ипак, очекујемо да ће се хидролошка ситуација поправити у децембру и да ће предузеће остварити план производње. ХЕТ је до сада произвео 860,77 гигават часова електричне енергије од планираних 1.020,02 гигават часова - каже извршни директор за производњу и техничка питања ХЕТ-а Љубомир Зотовић.

Суша траје већ седам мјесеци

Сушни период који траје већ седам мјесеци довео је до ниског водостаја ријека, а то је угрозило рад хидроелектрана у цијелој Европи. На Балкану је већ дошло до несташице струје, а неке земље најављују и редукције.

Већина хидроелектрана већ ради на минимуму воде па је производња и у њима угрожена. Српска, која инача извози електричну енергију, тренутно је приморана и да врло скупо купује, односно увози струју, и да максималном ангажованошћу двије термоелектране надокнађује око 1.500 мегават часова струје, колико јој дневно недостаје за редовно снабдијевање само домаћих потрошача. У „Електропривреди“ истичу да су од 22. новембра престали и да извозе струју и све капацитете усмјерили на подмиривање домаћих потреба.

Потрошаче позивају да максимално рационално користе електричну енергију, посебно од 17 до 22 часа, како би се избјегле редукције.

У сличној ситуацији су и остале земље региона, које повећано увозе струју, а овај проблем тренутно нема једино Бугарска. Ако се лоша хидролошка ситуација настави, упозоравају из ЕРС, могло би се десити да неће бити довољно струје ни за увоз, без обзира на цијену.

(EуроБлиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog