Politika

Милошевић: Додик није напустио скуп у Италији; То је лаж и манипулација ТВ1

БИЈЕЉИНА - Тврдње да је предсједник Републике Српске и лидер СНСД-а Милорад Додик напустио скуп у Италији и да су разговори пропали су најобичнија лаж и манипулација сарајевских медија и ТВ1, изјавио је синоћ Срни Гордан Милошевић, савјетник предсједника Републике.


"Никакво напуштање састанка није било. То је најобичнија лаж и манипулација сарајевских медија и ТВ1. Никакви разговори и преговори нису пропали, јер их није ни било. Не могу преговори пропасти, када се ради о колоквијуму који је организовала невладна организација. Како може пропасти нешто чега нема? То је најобичнија лаж", рекао је Милошевић.

Он је нагласио да је предсједник Додик отишао у Италију у складу са најављеним распоредом који је договорен са организатором колоквијума, њемачком фондацијом "Конрад Аденауер".

"Од самог почетка је речено да се ми, након другог панела, који је одржан данас, а на коме је предсједник предвиђен као излагач, враћамо због других обавеза које предсједник Додик има. Како смо најавили тако смо и учинили", истакао је Милошевић.

Сарајевска ТВ1 синоћ је јавила да је лидер СНСД-а и предсједник РС Милорад Додик напустио скуп у Каденабији, на италијанском језеру Комо, на којем учествује још пет политичких лидера БиХ.

Исти извор је навео да су "разговори лидера шест најјачих странака у БиХ пропали пошто је лидер СНСД-а напустио скуп који је организовала Фондација Конрад Аденауер под називом "Да ли је Устав БиХ компатибилан с ЕУ?" и већ је на путу за Бањалуку".

Додик: Децентрализовано уређење БиХ није неспојиво са праксом ЕУ

Предсједник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик изјавио је да је на скупу у Италији веома јасно речено да децентрализовано уређење БиХ није неспојиво са праксом ЕУ.

"Мислим да је веома јасно данас речено да децентрализовано и снажно децентрализовано уређење БиХ није неспојиво са праксом ЕУ и да Европа неће никада ништа наметати нити ће тражити некакве моделе, јер је то ствар локалних политичких структура", рекао је Додик у телефонској изјави Срни.

Он је нагласио да је за Републику Српску прихватљив снажан децентрализовани модел уређења БиХ, заснован на Дејтону. "У том погледу, треба јачати улогу ентитета, федералних јединица и настојати да они буду субјекти свих процеса те да буду укључени и у процесе европских интеграција, чак до тога да представништво БиХ у Бриселу има паритетан број представника које шаљу нижи нивои власти, а не да то буде нека селекција на нивоу Сарајева", објаснио је Додик.

Лидер СНСД је рекао да је на колоквијуму "Да ли је Устав БиХ компатибилан са ЕУ?" у италијанском граду Каденабија разговарало о начинима на који БиХ може даље да се креће према ЕУ, без обзира на све изазове које сама ЕУ има у оквиру свог функционисања - економског, социјалног, па и политичког система.

"Чули смо и неке европске политичаре и посланике који кажу да су већ уморни од БиХ и да се смањује интерес за њу и да у том погледу све што треба учинити јесте да се некако врати одређена динамика која је везана за фамозну причу `Сејдић- Финци`, систему помоћи и наравно попису", истакао је Додик.

Према његовим ријечима, скуп у Италији је била прилика и да се виде дијаметрално супротне позиције различитих политичких представника о могућем уређењу БиХ. "Оно што смо ми рекли јесте да желимо да завршимо имплементацију одлуке `Сејдић- Финци` и да је то све што се може урадити на плану уставних промјена те да није могуће ићи ка масовним уставним промјенама које би значиле захватање у било који други сегмент", нагласио је Додик.

Предсједник СНСД-а оцијенио је да би, када је ријеч о уставу БиХ, некада у даљој будућности у нови уставни документ евентуално требало уградити неки механизам за мирни разлаз, уставно предвиђен који би подразумијевао начин на који би се могла покренути процедура изјашњавања људи, односно народа о томе шта желе или не желе.

Он је навео да је на скупу у Италији усаглашен став да коначно треба дозволити да ентитети имају своје репрезентативне селекције на међународним спортским такмичењима и да је то нешто што је у Европи већ видљиво, попут случаја Велике Британије.

"БиХ је за нас сложена државна заједница која треба да буде сервис за захтјеве и интересе који имају нижи нивои власти, прије свега ентитети, јер су они субјекти и фактори те власти", констатовао је Додик, који је и предсједник РС.

У свом обраћању на скупу у Италији лидер СНСД-а је говорио о потреби укидања Суда и Тужилаштва БиХ и усопстављања нових правосудних тијела на нивоу БиХ који би искључиво могли да одлучују по законима које доноси БиХ из њене надлежности, а не као што је до сада била пракса. Он је оцијенио да треба укинути и овлашћења Сипе и свести их на њене компетенције, односно искључиво на борбу против тероризма и интернационалног криминала.

Предсједник Додик је рекао да је на скупу у Италији предмет опсервације био и високи представник. "Видљиво је да ми и Хрвати желимо да он престане да ради, а са друге стране видимо Бошњаке који то фанатично желе да задрже, вјероватно из лажног увјерења да ће ти високи представници доносити рјешења која њима одговорају", истакао је Додик.

Он је напоменуо да су се спекулације да се у Италију иде како би се разговарало о формирању власти показале апсолутрно неутемељене, јер је на дневном реду било само оно што је утврђено раније. Додик је додао да многи учесници, који су били најављени, нису чак ни дошли, попут Мирослава Лајчака и Јелка Кацина, за којег је оцијенио да је и добро што није дошао, подсјећајући да је "он био вођа сепарације Словеније од бивше Југославије".

Босић: Ствари не иду ни у једном смјеру а поготово не у позитивном

Предсједник СДС-а Младен Босић изјавио је Срни да се на скупу у италијанском граду Каденабија, у чијем раду учествују лидери шест највећих политичких странака из БиХ, до сада није чуло ништа ново и да је његов утисак да ствари не иду ни у једном смјеру, а поготово не у позитивном, што би могло да буде основ за још дубљу кризу у БиХ.

"Ја ништа ново нисам чуо и не могу да кажем да преовладава оптимизам. Напротив, било је тешких ријечи и нисам сигуран да ће састанак донијети било шта конструктивно, осим понављања већ много пута поновљених ставова", истакао је Босић у телефонској изјави Срни.

Он је навео да колоквијум "Да ли је Устав БиХ компатибилан са ЕУ?" у Италији, који траје до 29. новембра, нема везе са формирањем власти у БиХ, нити је било говора о томе. "Било је неформалних разговора да би требало одржати састанак у БиХ о формирању власти, али је питање да ли уопште постоји нових момената на основу којих би неко био оптимиста да ће доћи до рјешавања тог питања", рекао је Босић.

Истакавши да и на састанку у Италији доминира питање сукоба у односима бошњачких и хрватских политичких фактора у Федерацији БиХ /ФБиХ/, Босић је напоменуо да не види простор за договор док се то питање не ријеши.

"Овдје доминира управо питање сукоба у односима бошњачких и хрватских политичких фактора у ФБиХ, али нико од њих не спомиње потребу мијењања Устава ФБиХ. Према томе, док не сједну и разговарају о промјенама Устава ФБиХ тешко је очекивати да ће доћи до стабилизације политичких прилика. Напротив, овдје се чују још теже ријечи него што су се чуле претходно у БиХ", истакао је Босић.

Он је додао да треба сачекати и видјети како ће се ствари одвијати. "Ако буде овако како је било на овом састанку, онда нисам оптимиста", истакао је Босић.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog