Politika

Шесторка у Италији

САРАЈЕВО - Лидери шест највећих политичких странака из БиХ, у организацији њемачке Фондације ''Конрад Аденауер'', боравиће од данас до 29. новембра у италијанском граду Каденаби, гдје ће учествовати на колоквијуму под називом ''Да ли је Устав БиХ компатибилан са ЕУ?''.


На овај скуп, чија је најава изазвала велики број различитих политичких коментара и очекивања, позвани су предсједници Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик, Српске демократске странке (СДС) Младен Босић, ХДЗ БиХ Драган Човић, ХДЗ 1990 Божо Љубић, Социјалдемократске партије БиХ (СДП) Златко Лагумџија и Странке демократске акције (СДА) Сулејман Тихић.

Очекује се и учешће директора Одјељења за Европу при заједничкој служби за спољне послове ЕУ Мирослава Лајчака, специјалног представника ЕУ за БиХ и шефа Делегације ЕУ у БиХ Петера Соренсена, извјестиоца Европског парламента за БиХ Дорис Пак, те бившег високог представника међународне заједнице у БиХ Кристијана Шварц-Шилинга.

Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је новинарима да се на састанку политичких лидера из БиХ у Италији неће разговарати о актуелним политичким питањима у БиХ и да није спреман да у иностранству разговара о систему власти.

Он је прецизирао да дневни ред састанка подразумијева опште разговоре о томе како да БиХ и Европа усагласе кретања.

"Нисам спреман да се по разним свјетским дестинацијама договарам о систему власти у БиХ, јер је већ о томе договорено. Постоји Устав који само треба поштовати", поручио је Додик.

Лидер СДС-а Младен Босић изјавио је раније да формирање Савјета министара БиХ није тема скупа у Италији, на коме ће учествовати лидери странака које чине колегијуме оба дома Парламентарне скупштине БиХ, нити је на том састанку могуће донијети било какво рјешење о том питању.

Он је нагласио да је свима јасно да је у случају формирања Савјета министара БиХ проблем у Федерацији БиХ и да то знају и међународни представници.

"Сазивати поново састанке, на којима ћемо слушати иста препуцавања и почетне ставове више нема смисла", нагласио је Босић.

Осврћући се на тему скупа у Италији - усклађеност Устава БиХ са стандардима ЕУ, Босић је оцијенио да је Устав БиХ у складу и компатибилан са захтјевима ЕУ и да никада није ни речено да ту има било каквих проблема, осим провођења одлуке у случају 'Сејдић и Финци', за шта је изразио наду да ће и о томе бити договорено.

И потредсједник ХДЗ-а БиХ Нико Лозанчић сматра да све договоре о БиХ треба правити у самој БиХ, јер - како је рекао - све што је направљено изван БиХ сада показује нефункционалност.

"Ако ће помоћи одлазак из БиХ, волио бих да добијемо коначно политички договор и коначно кренемо у правцу формирања Савјета министара, али хоће ли бити договора не усуђујем се да прогнозирам", рекао је Лозанчић Срни, уочи састанка у Италији.

Да састанак политичке шесторке у Италији не би требало да протекне у новој јаловој расправи и формирању власти у БиХ, сматра и први човјек ХДЗ-а 1990 Божо Љубић.

"Сигурно да формалних разговора о овој теми неће бити. Сматрам да, уосталом, иностранство није мјесто гдје формално о томе треба причати, али неформални и билатерални сусрети и мултилатерални разговори, којих ће бити између шест политичких лидера, могу припремити терен за договор након што се вратимо у БиХ", поручио је Љубић непосредно пред одлазак у Италију.

С друге стране, из СДА БиХ поручено је да ће предсједник ове странке Сулејман Тихић своје учешће на стручној конференцији "Да ли је Устав БиХ компатибилан са ЕУ?" искористити да опет иницира разговоре о формирању Савјета министара.

Најављено је да Тихић намјерава да иницира и разговоре о испуњавању услова за подношење апликације за кандидатски статус у ЕУ, о законима о попису становништва, систему државне помоћи и провођењу пресуде "Сејдић-Финци".

СДА је поновила да ће и даље њени функционери у свим приликама и даље инсистирати на споразуму о етничкој заступљености на главним позицијама у институцијама БиХ, у складу са досљедним поштивањем Дејтонског мировног споразума и Устава БиХ.

Предсједник СДП-а Златко Лагумџија и функционери ове странке скоро да се нису ни огласили у вези са очекивањима од састанка у Италији.

Непознато је да ли је то дио њихове страначке тактике или је то посљедица чињенице да је Лагумџија протекле дане ''потрошио'' у Вашингтиону и Бриселу гдје је отворено лобирао за радикалне измјене Устава БиХ и успостављање ''грађанске БиХ'', па није имао довољно времена за промоцију својих ставова са којима ће отпутовати у Италију.

Скоро у свакој прилици шеф СДП-а понављао је да је његова странка спремна на ванредне изборе ако се у најскорије вријеме не постигне договор о државној власти, попису становништва и државној помоћи.

Да међународни званичници и даље с великом пажњом прате развој политичке ситуације у БиХ, потврдили су својим оптимистичким изјавама и специјални представник ЕУ и шеф делегације ЕУ у БиХ Петер Соренсен, као и амбасадор Велике Британије у БиХ Најџел Кејси.

Наиме, Соренсен је већ поздравио иницијативу њемачке Фондације ''Конрад Аденауер'' да у италијанаском граду Каденабија окупи лидере водећих политичких партија из БиХ, истичући да је изузетно важно да се што прије постигне споразум у вези са кључним реформама које воде БиХ ка ЕУ.

''Поздрављам сваку прилику, која заједнички окупља политичке лидере БиХ с циљем да земља крене напријед. Не само да то дугују грађанима, него је и изузетно важно да се што прије постигне споразум о водећим питањима, посебно када је ријеч о ЕУ реформама'', навео је Соренсен, који ће и лично учествовати на састанку у вили "Ла Колина" на обалама језера Комо.

Он сматра да ''постоји довољно простора за стране да изнађу договор уколико су спремни и вољни прихватити одговорност и постићи значајан компромис''.

И британски амбасадор Кејси сматра да је састанак политичких лидера из БиХ у Италији посљедња шанса за формирање власти и позитиван одговор Савјета ЕУ, али и за саме лидере који су исцрпљени преговорима.

"Вријеме је за договор", поручио је Кејси и додао да је ово била веома лоша година за БиХ, јер након годину дана од избора нема нове извршне власти, буџета, ни додатног страног улагања, док је повећана стопа незапослености.

Он сматра да политички лидери у БиХ морају веома добро да размисле наредне седмице о поруци коју ће послати Европском савјету. Савјет ће разматрати извјештаје о напретку који су учиниле све земље западног Балкана.

Фондација ''Конрад Аденауер'' у БиХ дјелује од 1997. године.

Мјесто одржавања колоквијума о усклађености Устава БиХ са ЕУ легислативом - вила "Ла Колина" одабрана је, јер је ријеч о традиционалној италијанској вили, саграђеној 1895. године на језеру Комо, а била је љетњиковац првог њемачког канцелара Конрада Аденауера.

Данас вилу користе као међународни конференцијски центар за политичке, економске и културне активности Фондације ''Конрад Аденауер''.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog