Društvo

Дачић: Ако треба и рат за Косово

Београд - Тачи мора да зна да нападом на Србе и Косовску Митровицу напада и Београд, и да Србија то не може мирно да гледа, каже Ивица Дачић за Прес.


Замјеник премијера Ивица Дачић поручио је јуче да нико у Србији не смије да саопшти да је Косово изгубљено и да неће да ратује за Косово зато што је потребна равнотежа страха због безбједности у региону.

"Црвена линија за Београд је оружани напад Хашима Тачија на Србе на Косову и Метохији ", рекао је Дачић за Прес.

"Тачи мора да зна да нападом на Србе на Косову напада и Београд. Србија то не може и неће мирно да гледа", рекао је Дачић.

Он је нагласио да ако Турска може да каже да су напади на Сарајево напади на Истанбул, због чега онда „напад на Косовску Митровицу није напад на Београд".

Министар полиције је оцијенио да би одбијање рата као могућности била погрешна порука Тачију зато што је потребна равнотежа страха због безбједности у региону. Дачић је ипак истакао да само због те равнотеже страха никада није избио рат између САД и Совјетског Савеза.

"У историји смо неколико пута губили и враћали Косово", навео је Дачић.

Потпредсједница ДС-а Јелена Триван оцијенила је за Прес да наша земља не треба ратом да бије битке јер ће на губитку бити народ.

"Србија не може да приушти себи луксуз да у ратовима изгуби још једну генерацију, јер онда неће бити ни Србије. Зато памећу и дипломатијом треба да бијемо све даље битке", навела је Триванова.

Војнополитички коментатор Мирослав Лазански сматра да је коришћење силе саставни део дипломатије, и истиче да је „ово једна у скали изјава којима Дачић износи свој став о ситуацији на Косову".

- "Дачићев став је врло оштар, а по мени и исправан. Ниједна државна дипломатија није успешна ако није подупрта војном силом. За рат је потребно двоје и поставља се питање шта бисмо урадили да нас неко нападне. Ако НАТО не жели да иде силом преко барикада, шта би било када би Србија поставила јасну границу и по неким другим питањима. Како Американци то кажу: „штап и шаргарепа", јер сама шаргарепа није довољна, што у преводу значи да морамо да покажемо да смо спремни и да употребимо силу којом располажемо", каже Лазански за Пресс.

Политички аналитичар Милан Николић такође сматра да је позивање на војну силу дио међународне политике, али истиче да је Дачићева изјава више упућена српској јавности.

"Свака земља има право да силом брани своје територије, то је и међународним правом дозвољено. Друга ствар је што то није паметно у овом тренутку за наше интересе. То је једним делом и предизборна прича, порука која треба да покаже да је неко већи патриота од других, како би се допао једном делу бирачког тела", каже Николић.

И војни аналитичар Александар Радић каже да је порука министра полиције „елегантно спакована за домаће потребе, али није применљива у ситуацији у којој се Србија налази".

"У прошлости смо потрошили „карту силе" јер су је употребили политичари који нису знали прави начин да је искористе. Сада није реално да ћемо употребити војску", закључује Радић.

(Б92/Фронтла)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog