Nauka
Неутрино честице брже од свjетлости?
Посебне неутрино честице изгледа да су брже од свjетлости, резултати су нових тестова урађених на раздаљини од 730 метара - између Швајцарске и Италије, саопштио је француски Национални центар за научна испитивања.
Како би се избjегла евентуална грешка, екипа стручњака је користила нови сноп протона како би произвела јаке неутрино честице, које су послате кроз земљину кору према подземној лабораторији Гран Сасо у централном дијелу Италије. "Са овим новим снопом честица који је произвео акцелератор у Церну (Европски центар за нуклеарна истраживања), можемо да прецизно меримо вријеме летење честица", рекао је научник Дарио Отијеро из Института за нуклеарну физику у Лиону.
Према Ајнштајну није могуће кретање брзинама већим од брзине свјетлости у вакууму
Отијеро је рекао да су неопходна додатна истраживања, како би се потврдило да су те честице заиста брже од свјетлости, а чиме би се оповргле тврдње познатог научника Алберта Ајнштајна о закону универзума и озбиљно преокренуле основни темељи физике.
Према досадашњим научним сазнањима, ништа се не креће брже од свјетлости. Физичари кажу, међутим, да су неутрино честице - које спадају у најнеобичније познате честице у физици - потукле рекорд највеће космичке брзине од 299.792 километара у секунди.
(Фронтал)