Društvo

Неизвјестан статус Србије у децембру

БЕОГРАД- Потпуно је неизвјесно да ли ће Србија у децембру добити статус кандидата за чланство у ЕУ, а комплетна одговорност за успјех искључиво је на властима у Београду,...


чија је обавеза да испуне све критеријуме наведене у препоруци Европске комисије, укључујући примјену свих договора из бриселског дијалога с Приштином, рекли су за "Данас" њемачки стручњаци за западни Балкан.

Ови стручњаци с којима су новинари "Данаса" разговарали на маргинама скупа о могућем утицају цивилног друштва на побољшање односе Србије и Косова, одржаног овог викенда у Фрајзингу код Минхена, истакли су да је основна слабост преговора Београда и Приштине недостатак транспарентности, као и да би у будућности могао да услиједи "политички дијалог".

Одговор свих саговорника на питање да ли ће Србија у децембру добити статус кандидата је мање-више идентичан, а своди се на то да је све неизвјесно.

Замјеник директора Асоцијације за југоисточну Европу, организације која је уз подршку МИП Њемачке била домаћин у Фрајзингу Јохана Дајмел рекла је да ће Србија добити статус кандидата онда када свих 27 земаља чланица буде убијеђено да су услови из извјештаја Европске комисије испуњени, као и да су примијењени сви договори из дијалога у Бриселу.

Она је додала да је Србија постигла значајан напредак на свом путу ка ЕУ и значајно унаприједила сарадњу с Хашким трибуналом, али да су насиље на сјеверу Косова и прекид дијалога који се одвија под окриљем ЕУ нанијели штету позицији Србије у међународној заједници, док би блокаде на путевима сјеверног Косова могле постати "блокаде" на путу Србије ка статусу кандидата.

Дајмелова је потврдила да се у будућности може очекивати нова врста преговора Београда и Приштине, такозвани политички дијалог.

Петра Блас Рафајловски, некадашња потпредсједница Бундестага, а сада консултант задужена за развој парламената на западном Балкану, истиче да је "све у рукама Србије" и подсјећа да су ставови званичног Берлина јасно изречени љетос приликом посјете канцеларке Ангеле Меркел Београду.

Окупљање у Фрајзингу, друго те врсте које је за годину дана у Баварској организовала њемачка Асоцијација за југоисточну Европу, било је у доброј мјери посвећено преговорима Београда и Приштине у Бриселу и утицају цивилног сектора на тај процес. Практично сви учесници, укупно тридесетак стручњака и активисти невладиних организација из Србије, Косова и Њемачке, били су јединствени у оцјени да је мањак отворености тог дијалога један од највећих проблема.

(Срна/Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog