Politika

Дејтонска годишњица

БИЈЕЉИНА- Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је Српска данас, 16 година од потписивања Дејтонског споразума, успјешна у погледу одбране својих вриједности и да ће упорно бранити своју аутономију и тражити да се врате све вриједности изворног Дејтона.


"Показали смо да смо спремни и способни да бранимо нашу аутономију и наше вриједности и данас на шеснаест година од потписивања Дејтонског споразума треба рећи да је наш концепт да Српска буде што самосталнијa у БиХ и да се врате наша права", рекао је Додик Срни.

Tа борба, каже Додик, није лагана, али пред нама су године у којима ћемо тражити да се Српској врате све вриједности изворног Дејтона. Он је истакао да дејтонска БиХ може да буде функционална само ако се примијени изворни Дејтон, наводећи да се БиХ показала као лош оквир за све када је почео да се моделира такозвани дејтонски баланс.

"Зато данас имамо то што имамо. БиХ је пацијент који живи на ваздуху међународног фактора", истакао је Додик.

Српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић изјавио је да Дејтонски споразум може имати и алтернативу, али да се, без обзира на то, мора проводити оно што је у њему написано.

Он је рекао да је Дејтонски споразум најбољи мировни споразум од Другог свјетског рата и да је имао добру шансу да функционише, али су га високи представници, један број чланова Савјета за спровођење мира и политичара из БиХ "у ходу мијењали".

Говорећи о промјенама дејтонског Устава у складу са Споразумом о стабилизацији и придруживању, Радмановић је нагласио да ће се оне односити на суверенитет БиХ, али да не очекује да ће изазвати веће унутрашње потресе.

Бивша предсједница Републике Српске Биљана Плавшић сматра да Српска треба одмах да направи добар план штедње, да не узима зајмове и да тражи враћање неких овлашћења пренесених на ниво БиХ. У интервјуу СРНИ поводом потписивања Дејтонског споразума, Плавшићева је истакла да треба направити финансијски рез у Савјету министара, а да Сарајево треба што прије да схвати да нема унитарне БиХ, па ће свима бити боље.

Академик Алекса Буха, члан Сената Српске, рекао је Срни да је, упркос свим настојањима међународне заједнице и представника Федерације БиХ, Република Српска "остала на ногама" до данас и остаће заувијек.

Како ће се ствари даље одвијати не зависи само од Срба него и од међународне констелације, која је у дугом периоду била управљена против Срба уопште и Српске - сматра Буха.

Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић истакао је да се Дејтонски мировни споразум показао као један од предуслова за опстанак БиХ и није га могуће мијењати без сагласности сва три народа и оба ентитета у БиХ.

"Да није било Дејтонског споразума не би било ни Републике Српске" , истакао је Дачић и оцијенио да сарадња Србије и Српске треба да буде још боља, да је сасвим нормално да Србија сарађује и подржава Српску, те да то није уперено против било којег народа у БиХ.

Београдски аналитичар Предраг Симић сматра да је Дејтонски споразум судбина БиХ у дугом периоду и истиче да Република Српска у овом тренутку има боље односе са САД него званично Сарајево.

"Како сада ствaри стоје, чини ми се да се Дејтонски споразум не може променити без примене неке велике силе, за коју не знам у овом тренутку ко би је применио, тако да је Дејтон судбина БиХ" - рекао је Срни Симић и додао да је Српска већ конституисана и да не види под којим би условима прихватила промјену свог положаја или цијеле дејтонске БиХ.

Члан делегације Републике Српске у Дејтону Радомир Лукић оцијенио је да је Дејтонски споразум, осим мира, успоставио темеље за уставно уређење БиХ и трајно уклонио сваки покушај стварања јединствене босанске нације.

Лукић је, поводом 16 година од потписивања Дејтонског споразума, за Срну изјавио да је овај споразум за темеље уставног уређења БиХ уврстио федерализам, успоставио државу, те да су то резултати од историјске вриједности који нису везани само за 1995. годину и престанак ратних сукоба.

Република Српска обиљежиће данас годишњицу парафирања Дејтонског мировног споразума којим је прије 16 година окончан троипогодишњи рат у БиХ.

Дејтонски споразум парафирали су 21. новембра 1995. године тадашњи предсједници Србије Слободан Милошевић, РБиХ Aлија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман. Споразум је у присуству тадашњег државног секретара СAД Ворена Кристофера парафиран у војној бази Рајт-Петерсон у америчком граду Дејтон послије тронедјељних преговора.

Дејтонски споразум је званично потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу. Тиме је БиХ подијељена на два ентитета - Републику Српску и Федерацију БиХ.

(Срна/Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog