Društvo
Милић: У РС се нормално купују дипломе
БАЊАЛУКА - У РС се нормално купују дипломе основних, средњих, високих школа и факултета, те звања магистара и доктора, изјавио је у петак Стеван Милић, предсједник Синдиката образовања РС.
Он је након Александра Џомбића, премијера РС, и Антона Касиповића, министра просвјете и културе РС, подржао иницијативу Уније студената РС да се испита на који начин су професори стекли имовину којом располажу.
"Подржавам апсолутно студенте и треба коначно да почне борба против корупције на факултетима. Треба да пустимо инспекторе да раде свој посао. Ако инспектор утврди нерегуларности, несавјесни професори треба да се прозову именом и презименом и да одговарају, па ће се остали запитати да ли ће смјети урадити слично", истиче Милић.
Маја Просан, студент омбудсман Универзитета у Бањалуци, наглашава да корумпираних универзитетских професора у том граду има.
"Да се не лажемо, корупције има на свим факултетима у Бањалуци. То знам по пријавама студената. Ја, ево, питам, зашто на појединим катедрама од 100 студената положи само један. Нека ми пријаве студенти професора, а ја гарантујем да неће сносити одговорност. Ако ми се јави студент, ја никоме нећу рећи, већ ћу поднијети тужбу", увјерава Маја Просан, која је, такође, подржала идеју да се истражи како су се поједини професори обогатили.
Но, декани тврде да за нелегалне радње не знају. Примјера ради, Зденка Кривокућа, декан Медицинског факултета у Бањалуци, раније је казала да не располаже информацијама на основу којих би могла дати одговор на изјаве њиховог студента Николе Дроњка, који је, подсјетимо, изјавио да је та високошколска установа "легло највећег криминала и корупције".
Драго Бранковић, декан Филозофског факултета у Бањалуци, рекао је да није детаљно упознат са иницијативом Уније студената РС, али је кратко додао да јавност има право да зна како су сви, па и професори, стекли своју имовину.
Бура у вези с нелегалним активностима универзитетских професора у РС и даље се не стишава, а представници студентских организација залажу се да се истражи и прстом покаже на предаваче који, како су устврдили, за испит узимају од 2.000 до 5.000 марака.
Од мртве тачке ће се кренути крајем овог мјесеца, када ће, како су обећали у Унији студената РС, затражити од надлежних да "прочешљају" имовинске картоне професора. Имена још нико не спомиње, али се може очекивати да, када се оконча истрага, јавност сазна код кога за испит није потребно знање, него новац.
У Министарству просвјете и културе РС кажу да су податке, које су раније прикупили на основу телефонских позива, а у вези с потенцијалном корумпираношћу професора, прослиједили полицији.
Студенти се, међутим, плаше да раније, али и наредне истражне радње, неће уродити плодом.
Из полиције РС су у петак потврдили да од стране МУП-а РС надлежним окружним тужилаштвима до данас није достављен ниједан извјештај о почињеном кривичном дјелу против универзитетских професора.
"На адресу МУП-а РС достављене су двије анонимне представке, које се односе на незаконит рад универзитетских професора, по којима се предузимају мјере и радње на утврђивању вјеродостојности наведених чињеница", навела је Гога Давидовић, службеник за односе с јавношћу директора полиције РС.
Пропале СМС поруке
АнтиКор тим Студентског парламента Бањалука је прије двије године полицији доставио девет СМС порука, чији се садржај односи на кривична дјела примања и давања мита.
"Међутим, све СМС поруке које је Антикор тим доставио МУП-у РС су избрисане са СИМ картице на коју су послате и није се могло извршити њихово излиставње и фотографисање", наводе у полицији.
(Независне/Фронтал)