Politika

Додик Лагумџија Босић Човић и Љубић у Пресингу

БАЊАЛУКА - Предсједник СНСД-а Милорад Додик изјавио је да се кључ за формирање Савјета министара БиХ налази у Федерацији БиХ и да је суштина проблема постојање различитих концепција виђења БиХ.


Додик је рекао да Република Српска остаје за примјену баланса, принципа ротације и паритета.

"До сада смо имали успјешно формирање Савјета министара на том концепту, сада се од њега одустаје и настоје се узети принципи из неких других мање сложених држава", рекао је Додик синоћ гостујући на Радио-телевизији РС.

Он је додао да различитим концепције формирања Савјета министара могу бити легитимне, али да је једина легална уставна концепција.

Лидер СНСД-а је нагласио да карактер Савјета министара који по својим особинама није влада говори о принципу представљања народа.

"Белгијска Влада није формирана годину дана управо из истог разлога представљања народа", оцијенио је Додик.

Према његовим ријечима, БиХ треба да иде према европским интеграцијама, али постоји злоупотреба европскох интеграција да би се уставне надлежности редефинисале.

Додик је рекао да је суштина БиХ проблем, јер је октроисана међународним Дејтонским споразумом, али да њени народи нису на референдуму рекли да ли желе БиХ или не.

"Ми као легалисти поштујемо међународни дејтонски уговор, али његово слово", нагласио је Додик.

Говорећи о избору хрватских представника бошњачким гласовима, Додик је оцијенио да се лидер СДП-а БиХ Златко Лагумџија на овај начин обрачунава са хрватским народом, који се своди на припаднике, а не на представнике.

Он је додао да је потребно измијенити Изборни закон тако да се у ФБиХ направе двије изборне јединице за члана Предсједништва и да РС неће одустати од тога да се члан Предсједништва са њене територије бира непосредно.

Лагумџија

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија изјавио је да је услов за формирање Савјета министара БиХ поштовање Устава БиХ и Дејтонског споразума и да странке платформе траже пет министарских позиција, док се око мјеста предсједавајућег може договорити.

Лагумџија је рекао да СДП неће учествовати у креирању Савјета министара уколико ће бити сведена само на бошњачку странку и да су кризу власти проузроковала два ХДЗ-а који су до марта опструисали избор делегата у Дом народа БиХ.

"Овдје се ради о два концепта – концепту БиХ састављене само из три народа и грађанском који не негира национални. Нема разлога да не направимо нешто што ће објединити што више политичких партија из БиХ око два-три кључна питања", рекао је Лагумџија гостујући на синоћ Радио-телевизији РС.

Он је додао да непостојања Савјета министара чини велике штете нижим нивоима власти и да принцип паритета и ротације, који се уводи у формирање Савјета, у Уставу БиХ не постоји.

Према његовим ријечима, данас се Дејтонски споразум дограђује и мијења у оној мјери у којој се БиХ приближава Европској унији, а пресуда Суда у Стразбуру у случају "Сејдић-Финци" свела је Предсједништво БиХ на нешто што је супротно Европској конвенцији о људским правима.

Босић

Предсједник СДС-а Младен Босић изјавио је да су четири водеће странке у Федерацији БиХ кључ формирања новог Савјета министара и да Републици Српској /РС/ морају припасти четири министарска мјеста.

Босић је рекао да једно министарско мјесто из РС може бити резервисано за Бошњака, уколико једно мјесто из ФБиХ буде српско.

Он је додао да је разлог неформирања власти недостатак политичке воље код партнера у ФБиХ, подсјетивши да се на састанку политичких лидера у Брчком појавио основни проблем односа у Федерацији БиХ.

Према његовом мишљењу, Савјет министара могао је бити формиран прије 13 мјесеци, али је у ФБиХ избио сукоб два концепта, а РС и БиХ су талац односа у ФБиХ.

Босић је нагласио да је у интересеу РС да се Савјет министар формира, јер је он дејтонска категорија, али и да сигнали лидера СДА Сулејмана Тихића да се у пакет укључе и неке државне агенције нису у корист постизања договора.

"Нема рационалног објашњења зашто се налазимо у овој кризи, јер у њој сви губе. Неформирање Савјета министара може да показује да дејтонска БиХ не може да функционише и зато смо и били спремни на разне концесије на састанку у Брчком", рекао је Босић гостујући синоћ на Радио-телевизији РС.

Он је додао да се преко пресуде Суда у Стразбуру у случају "Сејдић-Финци" не може мијењати комплетан Устав БиХ, јер то неће дозволити РС.

Човић

Предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић изразио је увјерење да се на састанку лидера водећих странака у БиХ у четвртак, 17. новембра, може постићи договор о формирању Савјета министара и да се кључ налази код четири водеће странке из Федерације БиХ /ФБиХ/.

Човић је рекао да остаје на ставу да Хрватима припада мјесто предсједавајућег Савјета министара и три министарска мјеста за два ХДЗ-а.

"Покушај бирања чланова Савјета министара умјесто једног народа је узрок неформирања власти. Наш проблем је повјерење које се сада лагано враћа", рекао је Човић синоћ гостујући на Радио-телевизији РС.

Према његовим ријечима, чин рушења БиХ почео је у моменту када је лидер СДП-а БиХ Златко Лагумџија потписао споразум о формирању платформе, што је представљало удар на уставни поредак БиХ.

"Заступљеност Хрвата у структури гласача који су гласали за хрватске представнике још није достигла 1,5 одсто. Једини начин да се Хрвати заштите је да се онемогући да неко може гласати умјесто њих", упозорио је Човић.

Лидер ХДЗ-а је нагласио да формирање власти у два кантона у ФБиХ представља шансу за БиХ да преживи.

Он је оцијенио да грађанска држава у БиХ у овом времену не може постојати, јер се тим концептом настоји бројност једног народа претворити у државу.

Љубић

Предсједник ХДЗ-а 1990 Божо Љубић изразио је оптимизам око постизања договора о формирању Савјета министара БиХ на предстојећем састанку политичких лидера, јер "немају право на нови неуспјех".

Љубић је рекао да су формирањем двије кантоналне владе ствари у Федерацији БиХ кренуле набоље, што га је мотивисало да сазове састанак лидера политичких странака у четвртак, 17. новембра.

"Мислим да догађаји који су се десили мјесец дана након састанка у Брчком тјерају на озбиљност", рекао је Љубић синоћ за Радио-телевизију РС.

Он је упозорио да ће неформирање Савјета министара, довести до неусвајања новог буџета, што ће онемогућити привремено финансирање за наредну годину.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog