Društvo

Ускоро истраживање термалних вода у Бањалуци

БАЊАЛУКА - Привредно друштво “Манвит” са седиштем у Рејкјавику на Исланду без јавног позива затражило је самоиницијативно од Министарства индустрије, енергетике и рударства Републике Српске концесију на три године за истраживање термалних вода на подручју Бањалуке, пише ЕуроБлиц.


Како се даље истиче Министарство је потом консултовало градске власти које су дале позитивно мишљење, па је у току процедура доделе концесије.

Тек након што је размотрило понуду Исланђана, министарство ће расписати јавни позив, сазнаје “Еуроблиц”.

У Бијељини смо већ бушили тло и нашли смо воду температуре 73 степена, што је изузетна вриједност, сматрамо да ни у Бањалуци не би требало да буде знатно нижа температуре воде - каже Петровић.

- Истраживање треба да утврди да ли на територији Бањалуке постоје термални извори који су економски исплативи за производњу топлотне и електричне енергије. Имајући у виду да је мазут који користи градска топлана веома скуп енергент, потребно је дугорочно размишљати и о другим видовима енергије - каже Миленко Шајић из градске управе.

Из “Манвита” поручују да су најјача фирма на свијету у области истраживања геотермалних извора, а да у овај пројекат планирају да уложе 2,8 милиона марака.

- До сарадње је дошло на иницијативу професора Петра Гвера са Машинског факултета. Они су из сателита снимали тло Бањалуке, тако да смо увјерени да ту заиста постоје термална богатства - каже директор “Манвита” Бањалука Борислав Петровић.

У Бањалуци су истраживања термалних вода рађена још 1937. године и написано је неколико студија на ту тему. За “Манвит” је студију оправданости радила приједорска фирма “Рудпром”, која је дала мишљење о томе на којим локацијама би било најбоље бушити. Иако у скупштинском материјалу стоји да ће се бушити на 35 метара квадратних, на градском и приградском подручју, у “Манвиту” још не знају презицне локације.

Иако у материјалу стоји да град нема никакве финансијске обавезе у овом пројекту, у “Манвиту” тврде супротно.

- Од градских власти смо добили позитивно мишљење у вези са пројектом и они ће дати дио новца за реализацију - каже Петровић.

Он додаје да су за двије године од када је фирма основана у Бањалуци, у пројекат већ уложили око 100.000 марака.

- Сматрамо да ће Бањалука, која важи за најчистији град у региону, бити још чистија и да ће имати велики добитак од пројекта, а грађани ће плаћати јефтиније гријање - оцењује Петровић.

Бањалука лежи на једном од најтруснијих дијелова РС. Након разорног земљотреса 1969. године, израђена је сеизмичка мапа којом су означене проблематичне тачке. Међутим, пошто још нису дефинисане тачне локације бушотина, није познато постоји ли могућност урушавања тла.

- Истражна бушења не би требало да буду опасна, али експлоатациона могу да доведу до опасности - сматра сеизмолог Републичког хидрометеоролошког завода Свето Врховац, а преноси ЕуроБлиц.

(ЕуроБлиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog