Nauka
Нова генерација будућег роботског водича за слијепе
Јапанска компанија НСК која прави дијелове за роботе а прије свега кугличне лежајеве, направила је нову генерацију свог робота водича за слијепе.
Нови робот се за разлику од претходног модела креће брже и спретније на точковима монтираним на четири ноге и аутоматски детектује степенике.
Први прототип овог роботског „пса водича“ са ознаком НР001 направљен је 2005, а двије године касније појавила се и друга генерација НР002 која је могла да препознаје степенике без икаквих додатних маркера и промијени положај како би се попела уз њих, а потом и сишла. Три од његове четири ноге морале су увеијк да буду у контакту с тлом да би носиле тијело. Свака је имала по четири степена слободе и точак тако да се по равном терену робот кретао на точковима брзином од 3,7 километара на сат. Трећа генерација НР003 иако још није спремна за тржиште (то би требало да се деси до 2020. године) појавила се крајем октобра и далеко је напреднија од претходне.
НСК је у свом саопштењу за медије навео да његов најновији робот може да се креће темпом који одговара нормалној шетњи и да степенице и друге препреке открива захваљујући Микрософтовом сензору Кинект. Ноге су редизајниране како би се робот брже кретао по степеницама, јер је ранија конфигуација у виду крабе била веома спора. Поред тога, почели су да уграђују и нове функционалности попут препознавања говора, заправо команди да крене и да се заустави и сл. Додали су му и дужи поводац а сваку ногу опремили сензорским одбојником да би се избјегло ударање у препреке. Робот се сада може контролисати једном руком, притискањем и отпуштањем полуге, као и гласовним командама. Никакви други технички детаљи још нису објављени.
Јасно је да ће бити прилично тешко достићи могућности правог пса водича, али и роботски водич потенцијално има неке предности. На примјер, опремљен с ГПС уређајем у Гугловим мапама могао би да пронађе пут до задатог одредишта а успут гласом најављује промјене правца кретања или кад се треба зауставити. Компанија вјерује да ће њен робот можда наћи примјену и у индустрији. У плану јој је да побољша безбједност робота и аутолокализацију, угради још боље сензоре и омогући коришћење сензорских мрежа, због чега је као циљни рок за комерцијализацију свог робота изабрала 2020. годину.
Можда је најбољи доказ напретка у развоју овог водича упоредни снимак друге и треће генерације. Иако су покренути истовремено, НР002 који личи на крабу није стигао да направи ни први корак, док је НР003 водећи човјека успио да пређе и степенице.
Пред њим је још дугачак пут, али први корак је начињен.
(Фронтал)