Društvo
ГЕА - Петиција станара насеља Алеја Центар у Бањалуци и однос Града према петицији (ФОТО)
Програмски директор Центра за истраживање и студије ГЕА упутио нам је допис о петицији станара бањалучког насеља Алеја Центар који преносимо у цјелини.
Поштовани,
од настанка насеља Алеја Центар у Бања Луци до данас, станари овог насеља се свакодневно боре са проблемом акутног недостатка паркинг простора (у прилогу се налази неколико фотографија које илуструју овај проблем). Иако се у насељу налази велики подземни паркинг простор, чијом изградњом је инвеститор (ГП „Крајина“) наводно испунио законски услов о адекватном броју паркинг мјеста, паркирање у тај простор станарима никад није било омогућено. Данас је тај паркинг простор ограђен челичном мрежом (у прилогу се налазе двије фотографије овог простора), а станари никада нису добили било какво објашњење за овакво стање. Није јасно како инвестор на овај начин испуњава своје законске обавезе о минималном броју расположивих мјеста у насељу. Напомињемо да је број расположивих пракинг мјеста већ дуго времена значајно мањи од броја станова у насељу.
Други велики проблем овог насеља јесте недостатак зелених провршина и било каквих игралишта за дјецу. С обзиром да се ради о „младом“ насељу, постоји велики број дјеце која су присиљена да се играју на бетону и између аутомобила. Сваки пролазник може видјети да читавим насељем преовладава бетон и утисак преизграђености.
С обзиром да претходне појединачне молбе, информације и жалбе станара према Граду Бања Лука нису уродиле плодом, станари насеља Алеја Центар су путем мјесне заједнице „Борик 2“ 15.09.2011. године Граду Бања Лука поднијели групну петицију (137 потписа) са захтјевом у три тачке, у којим су тражили да им се без одлагања омогући приступ и паркирање у подземном паркинг простору, да се иницира измјена регулационог плана насеља у циљу планирања зелених површина и дјечијег игралишта у неизграђеном дијелу насеља, те да се приступи изградњи објеката од јавног инереса у насељу (у прилогу се налази копија петиције).
Састанак између представника станара насеља Алеја Центар и Града Бања Лука поводом наведене петиције је одржан 22.09.2011. у просторијама Административне службе. На састанку су испред станара били присутни г. Драго Драгић, предсједник Мјесне заједнице „Борик 2“ и неколико представника станара насеља, а испред Града г. Слободан Гаврановић, предсједник Скупштине града, г. Здравко Јосиповић, потпредсједник Скуштине града, г. Будимир Балабан, начелник Одјељења за комуналне и стамбене послове и послове саобраћаја и гђ. Верица Кунић, начелник Одјељења за просторно уређење.
На састанку су станари насеља Алеја Центар још једном изнијели своје захтјеве по три тачке петиције и молбу да Град заштити интересе и права станара. Представници Града су обећали да ће ове захтјеве размотрити, одржати састанак са представницима ГП „Крајине“ и доставити одговор до 15. 10.2011. године. На састанку је предсједник Скупштине града, г. Слободан Гаврановић, изнио мишљење да је предметни паркинг простор у власништву инвеститора али да Град има право да регулише приватне површине са садржајима од јавног интереса.
Међутим, до данас су станари од Града добили само одговор по 1. тачки петиције (одговор Града у прилогу). У одговору се наводи да надземни и подземни паркинг простор „није у власништву града већ је власник инвеститор“, те да „продају односно услове коришћења одређује власник простора“ (?!). Према томе, овим одговором Град се оградио од било каквог регулисања употребе паркинг простора у насељу Алеја Центар те је чак дао инвеститору искључиво право да одређује на који начин ће се користити и надземни паркинг простор! Није јасно каква је онда улога Града у свему овоме? Да ли то значи да инвеститор може донијети одлуку да прода сва паркинг мјеста у насељу тако да насеље остане без и једног јавног паркинг мјеста?
У сваком случају, подземна паркинг мјеста су још увијек ограђена челичном жицом док одговоре на преостала двије тачке петиције станари насеља Алеја Центар нису ни добили.
С поштовањем,
Огњен Ђукић
програмски директор
Центар за истраживања и студије ГЕА