Politika
Месић (хуманиста): Дејтон уступак агресору (ВИДЕО)
САРАЈЕВО - Босна и Херцеговина своје постојање дугује и Дејтонском мировном споразуму, али БиХ не успијева ни данас функционисати као нормална држава управо због тог споразума, дакле, с једне стране Дејтон је заслужан, с друге је крив за дешавања у БиХ, изјавио је бивши предсједник Републике Хрватске и почасни доживотни предсједник Интернационалне лиге хуманиста Стјепан Месић.
Месић је у Дому Оружаних снага БиХ у Сарајеву говорио о теми "БиХ данас и сутра - истине и заблуде о њезиној прошлости, садашњости и будућности", али је о томе говорио, како је сам казао, не као бивши предсједник Републике Хрватске нити као почасни предсједник ИЛХ него искључиво као човјек који је готово цијели живот био присутан у политици, али прије свега "као искрени пријатељ БиХ".
"Дејтон је зауставио рат и то је оно што је у њему позитивно. Дејтон је дефинитивно инсталирао БиХ на међународној сцени, обвезавши њезине непосредне сусједе који су тада - објективно говорећи - били и највећа пријетња њезиној опстојности - да је прихвате. И то је једино позитивно о Даyтону", казао је Месић.
Нагласио је да је "Дејтон ипак у основи био уступак агресору и аменовање резултата рата, укључујући геноцид и етничко чишћење, јер је истина је Милошевићева политика добила највише овим документом, стога је лако закључити да је Дејтон доиста зауставио рат, али уз голему цијену".
"Та је цијена укључивала санкционирање посљедица рата на начин да су признати и прихваћени резултати агресије, али и више од тога: она је укључивала сјеме могућег будућег распада државе, али у том тренутку то је био најбољи документ који се могао направити, али не могу прихватити чињеницу да се он одмах није почео мијењати јер је у себи носило клицу будућих не само спорова, него и оспоравања саме државе БиХ", устврдио је Месић.
По његовим ријечима такво оспоравање данас је на дневноме реду из Бање Луке и то уз прећутну подршку Београда који каже како поштује територијални интегритет БиХ, али се у исто вријеме у свему слаже са свим што каже Милорад Додик, "волио бих да ми неко објасни како је то могуће".
"Наиме, не руши се БиХ само с једне стране, ма колико да је она ударна. Тој се страни даје обилна храна с друге двије, и бошњачке, и хрватске. Све оно што вуче према 'уједињавању муслимана' у БиХ, па и шире, баш као и идеје о трећем, хрватском, ентитету, све то руши заједничку државу", потцртава Месић
Додао је да су за кризно стање у земљи криви и одсутност осјећања државотворности, али и непотизам, политичка, односно страначка подобност, те игнорисање знања, образовања и професионализма.
"Људска права и основне слободе уживају појединци. Стога би требало поштивати и вољу грађана који на изборима дају своје повјерење оној странци чији им се програм учини прихватљивим, а не оној која има национални предзнак њихове нације", казао је Месић поново истакнувши да су избори у БиХ до сада личили на попис становништва по националној основи.
Месић је дотакао и институције високог представника казавши да данашња БиХ 'животари' у доброј мјери захваљујући присутности међународне заједнице и њеног високог представника, који мора опстати и остати с пуним овлаштењима, тако дуго док БиХ не постане функционална држава.
"БиХ ће постати функционална држава тек онда када се схвати да Дејтон није Свето писмо, једно, једино и непромјењиво. Дејтон је израз тренутка и потреба и могућности тога тренутка. Дејтон је најбоље и највише што је тада било могуће постићи. Но, стање се промијенило. Рат је завршио", истакнуо је Месић.
Додао је да треба размислити о моделу територијалне подјеле на административној, а не на националној основи, као и о томе да темељ односа у БиХ буде равноправност њених грађана без обзира на то које су нације, јер је грађанско друштво једини пут према доиста сувереној и независној БиХ.
"Ипак, оно што је најпотребније је јачати свијест о заједништву. Треба одлучно и храбро ићи против свих подјела, јер будућност је само у заједништву. БиХ је мала земља, баш као и Хрватска, ми си не можемо приуштити луксуз подјела које нас слабе", поручио је Месић.
На крају је нагласио да би искрено желио да БиХ што прије достигне степен развоја на којем ће Брисел процијенити да јој може дати статус кандидата, али да би то било могуће потребно је одмакнути се од Дејтона, јер како је казао "он је своје одслужио и што прије то схвате у међународној заједници, то боље - за њих, за регију и - прије свега - за БиХ".
(Mојевијести/Фронтал)