Politika

Додик: Успјешна посјета Сједињеним Америчким Државама

БАЊАЛУКА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик оцијенио је успјешном посјету САД и додао да се ова земља понаша у складу са изреченим јавним ставовима да ситуацију у БиХ треба да моделирају домаћи актери.


"САД су исказале став да су ту да помогну, али се осјетило да нема настојања да се покаже вођство у локалним питањима што је суштински важно јер се ми годинама залажемо за то", рекао је Додик на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Предсједник Додик је истакао да је званичницима у Стејт дипартменту, Савјету за националну безбједност, Конгресу и Сенату пренио став да БиХ може да опстане само ако проводи слово Дејтонског споразума.

Он је навео да су представници ових институција изразили разочарење немогућношћу формирања Савјета министара и застојем БиХ у процесу европских интеграција, као и због немогућности усвајања буџета БиХ за ову годину.

Говорећи о европском путу БиХ, Додик је рекао да се морају разријешити питање провођења пресуде Суда у Стразбуру у случају "Сејдић-Финци", пописа становништва и закона о систему државне помоћи, док је у вези са кретањем према НАТО за РС неприхватљиво да се најприје ријеши питање непокретне војне имовине, а да се остали дио имовине остави нерегулисан.

"Ми прилазимо питању војне имовине као цјеловитом и видљиво нам је да се жели оставити нераспоређена имовина која је један од пет услова за затварање ОХР-а, како би остала тврдња како ти услови нису испуњени", рекао је Додик.

Предсједник РС је истакао да ће контакти остварени током његове посјете САД бити дугорочно важни за позиционирање РС и стабилизацију њене перцепције у политичком, културном, пословном и универзитетском животу САД, те да је партнерство које је са овом земљом изграђено у посљедњим годинама апсолутно реално.

Додик је рекао да су ставови Српске различити од америчких по питању Косова и да је за њу неприхватљиво постојеће стање, док се ставови по питању учешћа БиХ у Савјету безбједности УН подударају, поготово око питања изјашњавања о статусу Палестине.

Он је додао да је своје саговорнике у САД упознао и са ставовима у вези са појачаном улогом Турске у региону и покушајима да се БиХ подреди интересима ове регионалне силе.

Говорећи о боравку делегације РС у Чикагу, Додик је рекао да је та посјета била примарно везана за састанке са представницима пословне заједнице у оквиру америчко-српске привредне коморе, гдје су представљене инвестиционе могућности Српске.

Он је нагласио да је током боравка у овом граду присуствовао и обиљежавању 100 година српске православне општине и доскорашњом функционерком америчког Конгреса Мелисом Бин.

Осврнувши се на боравак у Њујорку, Додик је рекао да су централно мјесто посјете заузели одавање поште жртвама терористичког напада 11. септембра у Меморијалном центру, те састанци са предсједником Свјетског јеврејског конгреса и амбасадором Русије у УН.

Он је додао да је током предавања на Колумбија Универзитету изнио ставове РС у вези са Дејтонским споразумом, оцијенивши да је његово гостовање очигледно "погодило сујету неких људи из Сарајева",

Према његовим ријечима, овај универзитет је један од најпрестижнијих у области спољне политике, због чега је несумњиво да је једно од одлучујућих мјеста на којима се врши утицај на доносиоце одлука о спољној политици САД.Коментаришући реаговање бошњачке дијаспоре поводом његовог гостовања на овом универзитету, као и наводе да је Бошњацима онемогућено присуство на предавању, Додик је рекао да он није био у позицији да одлучује ко може, а ко не може да буде присутан и да је, с обзиром на професионалност те институције, обавјештење о његовом гостовању упућено много раније.

"Сва мјеста на скупу су била попуњена, а присуство је морало бити унапријед одобрено од стране Универзитета и нисам примијетио никакве пропусте", рекао је Додик, додајући да због непријављивања скупу нису могли да присуствују и један српски свештеник и два конзула европских земаља.

Он је истакао да је на скупу било Бошњака који су се уредно пријавили, пажљиво саслушали излагање и веома одлучно поставили питања која, како је рекао, нису кореспондирала са његовим излагањем.

"Очигледно је да је неке погодило што сам уопште био на том универзитету, због става да само Бошњацима припада право на истину", констатовао је Додик.

Он је додао да у САД постоји фондација, која већ неколико година прикупља средства за отварање катедре за српски језик на Колумбија Универзитету и да ће РС учинити све да помогне да се тај новац прикупи.

Предсједник Додик је позвао све да помогну овај пројекат, нагласивши да ће се и он сам укључити у анимирање пословне и политичке заједнице у Србији, те да ће донирати и лична средства.

Коментаришући наводе појединих медија у Србији да је позвао Србе са Косова да се преселе у РС, Додик је рекао Срни да никога није позивао да то учини, већ да је јасно нагласио да је спреман да помогне свима и у таквој ситуацији.

"На новинарско питање да ли смо спремни да помогнемо све већем броју Срба који су спремни да се доселе у Србију и евентуално у РС, ја сам одговорио да јесмо", нагласио је Додик.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog