Politika

Цвијановић: Зашто би било коме из Сарајева сметала посјета предсједника Додика САД?

БАЊАЛУКА - Министар за економске однесе и регионалну сарадњу Републике Српске /РС/ Жељка Цвијановић оцијенила је забрињавајућим контроверзне коментаре званичног Сарајева у вези са посјетом предсједника РС Милорада Додика САД, додајући да Сарајево још живи у увјерењу да су његови политички представници једини позвани да представљају све у БиХ.


Цвијановићева сматра да, уколико је неком у Сарајеву толико засметала чињеница да је Додик позван у САД да представи ставове РС, онда је БиХ у далеко већем проблему него што се могло закључити на први поглед.

"Поставља се питање зашто би било коме из Сарајева сметала посјета предсједника Додика и делегације РС САД - зато што му је омогућено да у оквиру различитих форума, као што су администрација САД, пословна заједница, невладин сектор, универзитетска заједница, изнесе своје ставове о регионалним питањима, БиХ или о проведеним активностима на унапређењу пословне климе у РС", рекла је Цвијановићева за "Фокус".

Говорећи о реаговањима представника Конгреса Бошњака Сјеверне Америке, Цвијановићева је рекла да потреба да се напада свако ко је омогућио предсједнику РС да презентује њену позицију РС, више говори о БиХ и њеним дометима, него што би било који домаћи политичар могао да изнесе у оквиру својих политичких ставова.

"Зашто је проблем да се у демократском миљеу, по којем су познате САД, чују ставови различитих страна из БиХ. Да ли само зато што су ти ставови другачији од оних на које су уши америчке јавности годинама систематски навикаване", упитала је Цвијановићева.

Она је додала да су у вези са гостовањима предсједника Додика на универзитетима "Џон Хопкинс" и "Колумбија" постојале намјере да се од тога направи проблем, а своје негодовање представници бошњачке дијаспоре изразили су и према познатој америчкој адвокатској фирми, која је уступила своје просторије у Чикагу за сусрет делегације РС и Српско-америчке привредне коморе.

"Не сјећам се да им је сметало гостовање бројних бошњачких политичари који су имали више него јасну ратну улогу у БиХ. У делегацији РС, од предсједника Додика, па до посљедњег њеног члана нико не носи терете ове врсте", рекла је Цвијановићева.

Коментаришући наступ представника бошњачке дијаспоре током Додиковог предавања на Универзитету Колумбија, Цвијановићева је истакла да она иде тако далеко да, како је рекла, повезуј његово предавање на Колумбији с иницијативом да се у оквиру српске дијаспоре организује подршка пројекту успостављања катедре за српски језик и културу.

Она је оцијенила нетачним написе федералних медија да Бошњацима није био дозвољен улаз на предавање на Колумбија Универзитету.

"Број регистрованих је премашио капацитет простора. Међу онима, који су остали изван, био је и један православни свештеник и неколико угледних људи из српске дијаспоре. По мојој процјени, Бошњаци су чинили већину тог аудиторијума, а то судим према постављеним питањима, од којих су 80 одсто била крајње провокативна, а нека и крајње политички острашћена. Ишло се тако далеко да су поједини учесници оспоравали извјештаје међународних финансијских институција о стању буџета РС или оцјене о унапређењу пословне климе у РС", рекла је Цвијановићева.

Она је додала да је добро што су постављена таква питања, јер је то била прилика да се добију директни одговори, а још више је битно због тога да се омогући размјена ставова.

Према њеним ријечима, велика је срамота оспоравати некоме ко има легитимно право да говори у име функције коју врши или гласача које представља.

"Искрено жалим што су једну престижну образовну институцију, какав је Универзитет Колумбија, увукли у своје политичке обрачуне с неистомишљеницима и нанијели штету настојањима овог универзитета да у духу демократије омогуће свакоме, за кога се процијени да је релевантан, да тамо говори и да одговори на питања публике", рекла је Цвијановићева.

Она је истакла да су сви разговори које су предсједник Додик и делегација РС водили у САД били успјешни и да је ова посјета била добра прилика да се на различитим мјестима директно представе ставови и дају одређена појашњења. "Знам да се мијењању стереотипи који су вјештачки створени. Интерес америчких привредника за наш простор то показује", рекла је Цвијановићева и додала да је сигурна да ће у политичком смислу та веза бити све видљивија.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog