Politika

Радмановић: Привремено финансирање БиХ буде усвојено као буџет за 2011. годину

БИЈЕЉИНА - Српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић рекао је да је приједлог да привремено финансирање БиХ буде усвојено као буџет за 2011. годину спасоносно рјешење како БиХ не би била једина земља без буџета.


"Ако се овако настави, неће бити буџета ни за 2012. годину", сматра Радмановић.

Он је нагласио да повећање буџета на нивоу БиХ значи смањење ентитетских буџета, из којих се финансирају и социјални издаци. "У ФБиХ то већ почињу да схватају и посљедњи разговори у Фискалном савјету су показали `груба приближавања` по овим ставовима", рекао је Радмановић.

Према његовој оцјени, извјештај Европске комисије о БиХ је очекиван, а за спорост у процесу европских интеграција највише је крива држава, али и унутар ЕУ нема довољно одлучности и снаге да се та заједница прошири на западни Балкан.

Радмановић је оцијенио да је проблем то што у БиХ увијек има оних који хоће нешто више од онога што Устав дозвољава.

"У томе су им помагали високи представници, јер су се надали да ће некада у оваквој компликованој земљи моћи да владају. То, међутим, није могуће. Када год се сједа за сто увијек се враћа на пропали априлски пакет, Бутмирски споразум и слично. Најмање захтјева увијек имају странке из Српске. Ми увијек тражимо једнака права за све и то је наша почетна позиција. Нажалост, у Сарајеву и Мостару не мисле тако", истакао је Радмановић гостујући синоћ на БН телевизији.

Говорећи о расправи у парламенту БиХ протеклих дана о усклађивању Устава БиХ са Европском конвенцијом о људским правима када је ријеч о случају "Сејдић-Финци", Радмановић је истакао да је став Српске да промјенама Устава буду омогућена једнака права за све.

"Нажалост, један број људи у БиХ користи сваку прилику и стално инсистира на ономе што се не може усвојити. Политичари из Сарајева често на међународним форумима инсистирају да се гласа против већ усаглашених ставова", нагласио је Радмановић.

Он је упозорио да ће БиХ бити једина земља у Европи у којој у 2011. години неће бити прописа становништва, којег није било ни 2001.

Према његовим ријечима, изостанак договора о попису показује да ФБиХ одговара да се све гледа на основу пописа из 1991. године. Он је нагласио да се Српска већ двије године припремала за попис, али да сада када СДА каже "може национално изјашњавање" онда се у РС питају шта је рађено годину и по.

Он је посјету предсједника Српске Милорада Додика САД оцијенио као веома успјешну, истичући да је током Додиковог боравка у Америци било разговора и о гласању у Савјету безбједности о признању Палестинске управе.

Радмановић је нагласио да у БиХ не постоји јединствен став о том питању, а рјешење треба потражити за преговарачким столом, јер би признање Палестине довело до продубљивања кризе. Он је оцијенио да би 2012. година могла бити много тежа по много чему, због чега је неопходно да се сви у БиХ уозбиље, ако желе да у држави све функционише.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog