Društvo
Комшић писао предсједнику Универзитета Колумбија #occupyuniversitycolumbia
Протестно писмо предсједавајућег предсједништва БиХ, Жељка Комшића, предсједнику Универзитета Колумбија. Писмо преносимо у цјелини.
“Предсједниче Болингер,
с неугодним изненађењем сам прочитао новинске натписе и видио ТВ запис о дискриминирајућем односу организатора поводом предавања на Вашем универзитету господина Милорада Додика, предсједника босанскохерцеговачког ентитета Република Српска, према публици која је имала намјеру присуствовати овој манифестацији. Тешко ми је било повјеровати у истинитост таквог селективног, непримјереног и дискриминирајућег односа према америчким грађанима босанскохерцеговачког поријекла, међутим, увјерили су ме снимци телевизијских камера.
Пишем Вам ово писмо као особа која је имала част и задовољство, у својству предсједавајућег Предсједништва Босне и Херцеговине, одржати на Универзитету Колумбија посјећено предавање о приликама у мојој земљи и перспективама развоја. Врата Универзитета су била отворена за све заинтересоване, радо сам одговорио на постављена питања из публике и носим веома добре успомене из ове прилике на Универзитету Колумбија. Подсјетит ћу Вас да је то било само два дана након медијски изузетно експонираног гостовања иранскога предсједника Ахмадинејада на Вашем универзитету. Тада сам ја дао приказ и визију моје земље која је тешко пропатила и која је, упркос свему, остала опредијељена и отворена за демократско, плурално и мултикултурално друштво. Босну и Херцеговину сам видио у породици евроатлантских народа, за што се и сад залажем.
Зато ми је неразумљив потез организатора конференције господина Додика да селектују улазак у салу за предавања по принципу да се америчким грађанима поријеклом из бошњачког народа не дозволи улазак у зграду Универзитета. Према информацијама које су дошле до мене, ови грађани били су уредно регистровани и нису представљали сигурносни проблем. Међу њима је био и вјерски великодостојник исламске вјероисповијести у Неw Yорку. Чак је и босанскохерцеговачком новинару и дописнику из Уједињених нација искључено елементарно право да поставља питања након предавања ако жели ући у салу. Тиме је грубо нарушен основни принцип једнакости грађана, који је садржан и Уставу БиХ и у Уставу САД, као и слободе изражавања, јавности рада новинара и јавних дјелатника.
Затечен сам спознајом да се у најразвијенијој демократској земљи, на чувеном по отворености Универзитету Колумбија и у космополитском Њујорку, могла догодити оваква ситуација, која отворено манифестира дискриминацију по националној и вјерској основи, неповјерење према вјерским вјеродостојницима и новинарима из Босне и Херцеговине, односно америчким грађанима поријеклом из моје земље. Желио бих вјеровати да је до такве ситуације дошло због површности у припремама или можда недобронамјерности неких од организатора предавања господина Додика на Вашем универзитету. Волио бих сазнати да ли Универзитет Колумбија као институција стоји иза оваквог поступка организатора предавања. Након тога бих могао одредити свој коначни став према овом непримјереном и тужном догађају.
У очекивању одговора, упућујем Вам најбоље жеље за просперитет Универзитета Колумбија, академске институције која је симбол отворености, заштитник друштава с демократским вриједностима и једнакости међу људима.
Користим прилику да истакнем позитивни допринос Универзитета Колумбија ширењу пуне истине о мојој земљи када јој је било најтеже, за што поново изражавам захвалност. Лично подржавам слободу и отвореност јавног наступа, одговорно понашање за јавно изречену ријеч и добронамјерно дјеловање на очувању истинских цивилизацијских вриједности, што су принципи које настојим слиједити и примјењивати у моме јавном дјеловању.
Копију овог писма достављам амбасадору Сједињених Америчких Држава у Босни и Херцеговини.”
С поштовањем,
Жељко Комшић