Politika
Радојичић: Народна скупштина симбол постојања и функционисања РС
БАЊАЛУКА - Предсједник парламента Републике Српске Игор Радојичић истакао је да је Народна скупштина симбол постојања и функционисања РС и да свака власт и опозиција морају да је његују као демократски сабор народних представника.
Радојичић је на свечаној академији поводом 20 година од оснивања Народне скупштине РС рекао да је одлука о њеном оснивању била државотворна, али и посљедица "сумрака и распада бивше СФР Југославије".
"На данашњи дан прије 20 година српски посланици у тадашњој скупштини БиХ донијели су историјску одлуку којом су поставили темеље данашње Народне скупштине и саме РС", рекао је Радојичић.
Он је поновио да је 24. октобар 1991. године био историјски моменат и један од угаоних камена система у коме се живи данас.
Предсједник парламента РС рекао је да се у 20 година постојања Народне скупштине издвајају три периода - први од оснивања до Дејтонског мировног споразума, други од Дејтонског споразума до уставних амандмана из 2002. године и трећи од 2002. године до данас и да ни у једном од тих периода није недостајало искушења и преломних тренутака.
"Оно што је обиљежило ових 20 година рада парламента јесте стална борба за Српску, али ниједном парламент није одустао од идеје 'наша РС'", нагласио је Радојичић.
Према његовим ријечима, данас парламент Српске чине 22 радна тијела, одбори, комисије, партнерство са невладиним организацијама, али и међународни контакти и споразуми о сарадњи.
"Свечаност која се одржава данас нема политички карактер, то је наш заједнички празник", рекао је Радојичић.
Током академије у Културном центру Бански двор приказан је документарни филм о настанку и историјском развоју Народне скупштине, уз пригодан културно-умјетнички програм.
Академији су присуствовали српски члан Предсједништва БиХ Небојша Радмановић, предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Огњен Тадић, потпредсједник РС Емил Влајки, представници законодавне, извршне и судске власти РС и БиХ, потпредсједник Скупштине Србије Никола Новаковић, те представници вјерског, културног и јавног живота.
Народна скупштина Републике Српске почела је са радом 24. октобра 1991. године као Скупштина српског народа БиХ са административним сједиштем у Сарајеву. Током тешких година рата, из безбједносних разлога, Скупштина је измјештена из Сарајева на Пале гдје је засједала. Од 1998. године административно сједиште Народне скупштине РС прелази у Бањалуку гдје се налази и данас.
По окончању ратних дејстава, потписивањем Дејтонског мировног споразума 1995. године, Народна скупштина РС преузима примарну одговорност провођења нормативне државне реизградње и обнове, те као законодавни орган предводи и непосредно проводи законске реформе кроз које Српска пролази у послијератним годинама
(Срна/Фронтал)