Politika
Додик: ОХР треба укинути а не измјештати
БЕОГРАД - Предсједник Републике Српске Милорад Додик сматра да ОХР треба укинути, а не измјештати и њиме експериментисати.
"ОХР одавно треба да буде мимо политичког система у БиХ, а остаје ту зато што неки имају политичку вољу", рекао је Додик вечерас у Београду коментаришући мишљење министара ЕУ о измјештању Канцеларије високог представника ван БиХ.
Он је истакао да нема ниједног разлога да се ОХР задржава у политичком животу БиХ.
Додик је рекао и да треба смањити број војника, демилитаризовати БиХ и укинути било какву могућност војне структуре у БиХ.
Савјет министра иностраних послова позвао је на цјеловиту стратегију ЕУ према БиХ и најавио дискусије са осталим актерима међународне заједнице о смањењу капацитета и могућој релокацији ОХР-а из БиХ.
Директор комуникација у ОХР-у Олег Милишић изјавио је раније Срни да одлуку о премјештању високог представника и ОХР-а може донијети једино Управни одбор Савјета за провођење мира у БиХ.
Амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун изјавио је да САД сматрају да ОХР још треба да остане у БиХ, али да то неће трајати заувијек.
Додик: Савјет министара БиХ може бити формиран веома брзо уколико се испоштују реалности
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да Савјет министара БиХ може бити формиран веома брзо, уколико се испоштују реалности које треба да се поштују.
Додик је рекао да формирање Савјета министара зависи од низа ствари, али да Република Српска и није нешто посебно за то забринута.
Коментаришући изјаву америчког амбасадора у БиХ Патрика Муна да очекује да би ускоро могао бити формиран Савјет министара, Додик је истакао да разни амбасадори дуже вријеме стално изражавају увјерење да ће се то десити.
"Прошле године сам слушао исте захтјеве као и ове године. Не знам, не могу да дам ништа што би могло да буде вјеродостојно", додао је предсједник РС.
Када је ријеч о Муновој оцјени да Федерација БиХ треба да буде реформисана јер је скупа, Додик је указао на постојање разних идеја, од приједлога да буду три ентитета, док неки говоре да то не може.
"Не знам шта им је на уму. Што се тиче РС, она је показала да може да буде самоодржива и да управља својим ресурсима на најбољи начин и да да значајан и конкретан допринос рјешавању (питања) у БиХ", истакао је предсједник Српске.
Додик је рекао да је на јутрошњем састанку са лидером СДА Сулејманом Тихићем разговарао о актуелним питањима у БиХ која су везана за европску мапу - провођењу одлуке "Сејдић-Финци", закону о систему државне помоћи и попис становништва.
Он је додао да је било ријечи и о питању Савјета министара и функционисању Електропреноса у БиХ, који годинама не фунцкионише и има проблема.
Амерички амбасадор у БиХ Патрик Мун рекао је да је увјерен да ће БиХ добити нови Савјет министара за неколико наредних седмица, најкасније до краја године, и истакао да очекује да Федерација БиХ буде реформисана.
Додик: Прича о извјештају Европске комисије о напретку БиХ има чудан карактер
Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да прича о извјештају Европске комисије о напретку БиХ има чудан карактер јер европска заједница пише извјештаје, док, с друге стране постоји реалност у БиХ са огромним проблемима.
"Сва прича о неким извјештајима заиста има чудан карактер. Европска заједница пише неке извјештаје које би ми морали са посебном пажњом да посматрамо, а с друге стране, постоји реалност у БиХ која има огромне проблеме са својим системским рјешењима, која су таква каква јесу и не дају могућност да се успије", рекао је Додик медијима из РС у Београду.
Он је нагласио да у БиХ постоје многи проблеми везани за фундаментална питања постојања земље, али да неки праве илузије о БиХ.
"Постоји дуализам који подразумијева да се и даље живи неки живот који треба да потврди илузије које се праве са неке друге стране у БиХ, која би могла, по њима, али, ето, неки неће, да успије, али не може зато што постоје многи проблеми везани за фундаментална питања самог постојања БиХ", нагласио је Додик.
Годишњи извјештај Европске комисије о БиХ негативан је и у њему се као главне мане наводе - недостатак политичке воље за реформе, врло слабе институције које немају довољно људи и средстава или које постоје само на папиру, али су у пракси нефункционалне.
У извјештају се наводи да је ритам реформи прошле године у БиХ, у времену које покрива извјештај о напретку, веома ограничен.
(Срна/Фронтал)