Politika
Обрадовић: На потезу Савјет министара
САРАЈЕВО - Директор Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове Жељко Обрадовић очекује да Савјет министара БиХ иницира формирање заједничке комисије која ће се бавити рјешавањем питања међуентитетске линије разграничења, с обзиром на чињеницу да о томе постоји сагласност обје ентитетске владе.
"Први и најбитнији корак у рјешавања питања међуентитетске линије разграничења је формирање комисије, а сагласне су обје стране и то је логично. На потезу је Савјет министара БиХ", рекао је Обрадовић Срни.
Он је нагласио да међуентитетска линија разграничења мора "пливати" између парцела, тако да њено пружање има своју логику, да не цијепа парцелу.
"Међуентитетска линија је у основи граница катастарских и политичких општина и основа је многим пословима, па и попису становништва који долази", објаснио је Обрадовић.
Он је напоменуо да су миниране површине посебна опасност, поготово када се зна да се постојећа ентитетска разграничења поклапају са бившом ратном линијом разграничења.
Говорећи о недавним апелима команданата ЕУФОР-а и НАТО штаба Сарајево генерала Бернхарда Баира и Герија Хафмана, Обрадовић је навео да је ријеч о одређеним неспоразумима.
"Ово питање треба посматрати више као техничко, а мање као политичко. Представници ЕУФОР-а су својим дописом тражили информацију о активностима у вези ентитетске линије разграничења. На основу тог дописа, Влада Федерације БиХ усвојила је Информацију о међуентитетској линији разграничења", напоменуо је директор Федералне управе за геодетске и имовинско-правне послове
Обрадовић је подсјетио да у тој информацији Влада ФБиХ исказује приврженост провођењу Анекса два Дејтонског споразума и предлаже да Савјет министара БиХ формира комисију чији би задатак био идентификовање и опис међуентитетске линије разграничења, а све у складу са Анексом два.
"И ово је конкретан приједлог који је чак подударан и са закључком Владе Републике Српске. Истина, колеге из РС послале су одређену документацију која се тиче ентитетске линије разграничења, али тај посао тражи заједнички, тимски рад и документација ће се користити приликом идентификације и описа границе", рекао је Обрадовић.
Он је напоменуо да не види разлог да се сада из општнских катастарских канцеларија превози документација било гдје, када ће она бити доступна мјеродавној комисији. "Зато је именовање комисије први и најбитнији корак", додао је директор Федералне управе за геодетске и имовинско - правне послове.
У Влади ФБиХ су на питање Срне када очекују да се разријеши питање разграничења међуентитетске линије рекли да је информација о том питању донесена на сједници од 14. јула.
Влада ФБиХ у Информацији наводи закључак да је "питање државне границе већи приоритет од идентификације и обиљежавања међуентитетске линије разграничења", те оцјењује да је неопходан већи ангажман Државне комисије за границе БиХ.
Федерална Влада у тој информацији предлаже да Савејт министара БиХ именује комисију састављену од представника оба ентитета чији ће задатак бити идентификовање и опис међуентитетске границе, а све у складу са Анексом два Дејтонског мировног споразума.
Командант Еуфора Бернхард Баир недавно је изјавио да су за људе на терену проблеми непостојања међуентитетске линије разграничења многи и свакодневни, због чега је потребно ријешити ово питање.
"Разумљиво је да је потребно знати куда пролази линија разграничења просто из административних разлога", рекао је Баир, оцијенивши да политички замајац за рјешавање овог питања мора доћи од страна у процесу, односно од Републике Српске и Федерације БиХ.
НАТО штаб Сарајево и Главна команда ЕУФОР-а добили су од Геодетске управе РС веома детаљну и добру информацију која се односи на питање међуентитетског разграничења, изјавио је почетком октобра Срни командант НАТО штаба Сарајево Гери Хафман.
"Ријеч је о вема детаљаној информацији и веома добро урађеном послу. Наша радна група је размотрила ту документацију и у контакту је са Владом ФБиХ и властима на ниову БиХ о том питању", рекао је Хафман.
Он је подсјетио да су НАТО штаб Сарајево и Команда ЕУФОР-а, према мандату у складу са Дејтонским мировним споразумом, надлежни ауторитети за питање међуентитетске границе.
"Међутим, ентитетске владе и власти на државном нивоу имају задатак и овлаштење да формирају групу која би идентификовала линију разграничења. Ми подржавамо тај напор то је посао односно нешто што се треба обавити у предстојећем периоду како би се комплетирао Дејтонски споразум", додао је Хафман.
(Фронтал)