Politika

Европска комисија препоручила кандидатски статус за Србију

БРИСЕЛ - Европска комисија данас је препоручила кандидатски статус за Србију, износећи врло добро мишљење.


"Србија је направила значајан прогрес у испуњавању политичких критеријума, испуњава услове из Споразума о стабилизацији и придруживању, конструктивна је у процесу регионалне сарадње и у помирења са Хрватском и Босном и Херцеговином", наводи Европска комисија.

Европска комисија предлаже Савјету ЕУ да додијели статус кандидата Србији, "подразумијеваћи да ће се Србија поново ангажовати у дијалогу са Приштином и да ће примијенити у доброј вољи одлуке које су до сада донесене у оквиру тог дијалога".

Србија је нарочито похваљена јер је постигла пуну сарадњу са Хашким судом тиме што је предала генерале Младића и Хаџића.

"Србија је испоручила 46 оптуженика у Хаг. Такође, Србија има веома активну улогу у процесу трајног помирења и регионалне сарадње", наводи се у извјештају.

ЕК истиче да је Србија током прошле године донијела низ кључних закона који подстичу владавину права и заштиту људских права и мањина, а који су компатибилни с европским и међународним стандардима.

"Изборни закон, финансирање политичких странака, однос између парламента и независних регулатора поравнава се са стандардима ЕУ. Процес који помаже да се идентификују слабости у процесу именовања судија је у току. Добар је законски оквир за борбу против организованог криминала и корупције, гдје има и првих резултата. Али, постоје бројне рупе у примјени овог доброг законског оквира, што ће Србија морати да адресира", каже се у извјештају.

Када је ријеч о економским критеријумима истиче се да је Србија предузела значајне кораке на успостављању функционалне тржишне економије. "У земљи постоји широк консенсус о темељима тржишне економије, подржане опипљивим резултатима примјене економских реформи. Одржана је макроекономска стабилност за вријеме глобалне економске кризе, развијена је слободна `игра` тржишта и остварен је висок степен економске интеграције са ЕУ", наводи ЕК.

Али, остају бројне структурне потешкоће којима ће Србија морати да се бави ако жели да се у средњерочном периоду ухвати у коштац са тржиштем унутар Уније.

"Развој повољне климе за бизнис ограничавају несигурности. Директна страна улагања почела су да се опорављају у 2011. Постоји постепени економски опоравак, али незапосленост остаје велика, а ситуација у друштву обиљежена је сукобом", наводи ЕК.

Европска комисија истиче напредак у усклађивању српског законодавства са европским, поготово у подручју царина, пореза, економске и монетарне уније, статистике, предузећа и индустријске политике.

"Анализа показује да Србија има генерално добру административну способност и потенцијал да преузме одговорности чланства у ЕУ у средњерочном периоду", оцјена је ЕК.

ЕК наглашава да ће бити потребни велики и трајни напори у средњерочном периоду ако се жели да земља преузме европске обавезе на заштити животне средине, у пољопривреди и руралном развоју, у областима правде, слободе, сигурности и финансијске контроле.

Комесар ЕУ за проширење Штефан Филе истакао је да процес иде даље, и да се након закључења преговора са Хрватском, дају препоруке за Црну Гору и Србију.

"Трансформацијска снага проширења снажна је порука наде и за ЕУ и за земље у процесу проширења у овим тешким временима.Проширење у пракси стимулативно дјелује на реформе, а истовремено помаже стварању стабилније и просперитетније Европе", рекао је Филе.

Он је истакао да је хапшење двојице преосталих хашких оптуженика уклонило препреку европском путу Србије и допринијели помирењу у региону, а да је дијалог Приштине и Београда почео да даје прве резултате.

"То треба да буде конструктивно настављено", рекао је европски комесар.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog