Politika

Једанаест година од петооктобарских протеста

БЕОГРАД - Данас је наврашава 11 година од масовног протеста грађана Србије, присталица Демократске опозиције Србије, које су довеле до одласка са власти предсједника тадашње Савезне Републике Југославије Слободана Милошевића.


Петооктобарски протест у центру Београда организован је пошто је изборна комисија оспорила побједу кандидата ДОС-а Војислава Коштунице на изборима за предсједника СРЈ, одржаним 24. септембра 2000. године. Савезна изборна комисија саопштила је да је Коштуница освојио 49 одсто гласова и најавила други круг предсједничких избора за 8. октобар.

ДОС је тврдио да је њихов кандидат освојио 52,54 одсто гласова и позвао грађане да се 5. октобра 2000. године, до када је Милошевићу дат рок да призна изборну вољу грађана, окупе испред Савезне скупштине и супротставе изборној крађи.

Захтијевано је и да генерални директор, главни уредник и уређивачки колегијум Радио-телевизије Србије поднесу оставке, да РТС промијени уређивачку политику и омогући објективно информисање о збивањима у Србији.

Присталице ДОС-а пристизале су у Београд од раног јутра. Долазили су организовано из цијеле Србије, предвођени опозиционим лидерима. Полиција је безуспјешно покушавала да заустави колоне демонстраната на локалним и регионалним путевима у унутрашњости Србије и свим прилазима Београду.

Током протеста учесници демонстрација су ушли зграду Скупштине, у којој су неке просторије запаљене, а запаљена је и зграда РТС-а у Таковској.

Новоизабрани предсједник СРЈ Војислав Коштуница обратио се предвече грађанима са терасе Скупштине града Београда, а потом и посредством РТС-а, а сутрадан, 6. октобра Милошевић је признао изборни пораз. Коштуница је 7. октобра 2000. године положио заклетву пред посланицима Савезне скупштине и постао први демократски председник СРЈ.

У петооктобарским демонстрацијама настрадало је двоје, а повријеђено је 65 људи.

Слободан Милошевић ухапшен је у априлу 2001. због финансијских малверзација, а два мјесеца касније изручен је Хашком трибуналу гдје му је суђено за геноцид у БиХ, ратне злочине и злочине против човјечности у Хрватској и на Косову. Милошевић је умро 11. марта 2006. године од инфаркта, у притворској јединици Хашког трибунала у Схевенингену.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog