Društvo
Косово тема НАТО самита
БРИСЕЛ - Ситуација на сјеверу Косова и улога Кфора биће кључна тачка наредног састанка министара одбране држава чланица НАТО 5. и 6. октобра у Бриселу.
То је потврдио генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен.
"Разговараћемо о развоју прилика на Косову. Видјели смо оштро подсјећање како брзо могу нарасти тензије и како остаје важна НАТО мисија", изјавио је Расмусен у понедјељак у Бриселу, а преноси "Глас Америке".
Расмусен је рекао да је улога Кфора на Косову да осигура безбједне прилике за све становнике Косова, без обзира на њихову етничку припадност и истако да ће тако наставити - "чврсто, пажљиво и непристрасно, у складу са нашим мандатом".
Поводом извјештаја да су војници Кфора против Срба на прелазу Јариње употребили бојеву муницију, шеф НАТО-а је рекао да су дјеловали у циљу самоодбране, на коју имају право.
"Прије свега, Кфор је јасно дјеловао у циљу самоодбране. Добио сам детаљне информације и потпуно сам увјерен да су трупе дјеловале у оквиру мандата", казао је Расмусен, позивајући све стране да избјегну једностране акције и запаљиве изјаве.
"Ургирам да сви уложе напоре у дијалог, умјесто у конфронтацију. Зато што сви становнинци Косова имају интерес да имају стабилност и безбједност, а НАТО подржава напоре усмјерене према интеграцији у евро-атлантску породицу", рекао је он.
Војници су, према његовим ријечима, протеклих мјесеци чинили много тога како би умирили ситуацију и задржали непристрасан приступ у њеном решавању.
"Према нашем мандату, тамо смо да осигурамо безбједне услове и слободу кретања. У том смислу, помажемо Еулексу и споразум је да је Кфор тек трећа линија одговора. Први су косовски полицајци, други је Еулекс, а тек тада ми", додао је Расмусен.
"У вријеме кризе какву смо видјели, за Кфор је било неопходно да предузме акцију", казао је Расмусен, и додајући да се нада да ће се што прије вратити на нормалну ситуацију "јер наша амбиција није да први одговарамо на кризу", казао је Расмусен, а преноси "Глас Америке".
Расмусен је казао да је разговарао са предсједником Србије Борисом Тадићем, као и да је српској страни понудио информације о инциденту на Јарињу "путем уобичајених војних канала", али да не види разлог да даље истражује сукобе Срба и припадника Кфора на сјеверу Косова.
(Фронтал)