Društvo

Фондација Фридрих Еберт - Медији у југоисточној Европи се боре са економским проблемима

САРАЈЕВО - Већини медија у југоисточној Европи, упркос разноликостима окружења у којима дјелују, заједнички су економски проблеми са којима се боре у раду, показала је студија о развоју медија у југоисточној Европи коју је израдила Фондација "Фридрих Еберт".


Студија, чији су резултати представљени данас у Сарајеву на конференцији о изазовима за развој медија у југоисточој Европи, бави се медијима уопште, околностима у којима раде, али и законодавством у земљама региона.

"Студија је показала разлику у квантитету, па тако у Црној Гори постоје три дневна листа, у Србији 18 и Албанији 26 дневних листова", рекла је научна сарадница Фондације Тања Топић.

Према њеним ријечима, разлике су велике и у буџетима медија, односно приходима од маркетинга и од реклама.

"У Бугарској и Македонији годишњи приходи медија крећу се до 50 милиона евра, док су Косово и Црна Гора на дну листе са 10 милиона евра", додала је Топићева.

Када је ријеч о законодавству, она је навела да је у појединим земљама оно добро и усклађено са стандардима у земљама ЕУ, али да постоје бројни проблеми који се тичу његове примјене.

Она је оцијенила да су медији у БиХ огледало друштва, односно да су подијељени по етничким и ентитетским принципима.

"Постоје дефицити кад је ријеч о професионалном извјештавању, економски проблеми са којима се суочавају медији, политички клијентелизам, односно утицај политике који је све израженији посљедњих година", истакла је Топићева.

Она је подсјетила да у БиХ постоји саморегулација за принтане медије, а за електронске медије регулаторно тијело.

Конференција је окупила представнике медија и припаднике академске заједнице, међу којима су и уважени стручњаци из региона, Мађарске, Савјета Европе, ОЕБС-а и арапских земаља.

На конференцији је представљен и пилот пројекат Балкански медија барометар, који представља инструмент самооцјењивања који је раније имплементиран посредствоммедијских пројеката Фондације "Фридрих Еберт" са канцеларијама у Азији и Африци.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog