Društvo
Шеснаестогодишњица одбране западнокрајишки општина РС
КОЗАРСКА ДУБИЦА - Служењем парастоса погинулим цивилима и војницима и освештањем новопостављеног Спомен-крста на обали ријеке Уне у Козарској Дубици данас је обиљежена шеснаестогодишњица одбране западнокрајишки општина Републике Српске (РС) од хрватске агресије.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић рекао је да је на територији западнокрајишких општина у септембру 1995. године снажним садејством народа, његове војске и полиције одбрањена западна граница РС, те да је на тај начин одбрањена и Српска од агресије Републике Хрватске, односно њених регуларних војних снага.
"Само у неколико дана колико је трајала офанзива на општине Козарска Дубица, Костајница, Нови Град и Градишка убијене су 104 особе, од тога седамдесетак цивила. Преласком ријеке Уне на неколико мјеста у Козарској Дубици и гранатирањем агресор је фактички имао циљ да потпуно уништи овај простор и живот у њему. Дубица је примјер да су почињени најтежи злочини, када је хрватска војска упала на ово подручје и извршила масакар над цивилима", рекао је Ђокић на комеморативном скупу.
Он је додао да је одбраном западних територија РС Хрватска схватила да мора да прихвати да уђе у мировни процес и да се мора доћи до мирног рјешења, те да више војне операције тога типа не могу давати резултате и вршити промјене територијалне и политичке организације на простору БиХ, гдје је зачета и гдје је трајала РС.
"И данас се у свијету развија став да је само Србија учествовала у рату у БиХ, а не и Хрватска. Дубица и друге западнокрајишке општине су најбољи примјер да то није истина и ми морамо истрајати у понављању тих чињеница", рекао је Ђокић.
Он је нагласио да ће догађаји из септембра 1995. године остати трајно уписани у сјећању и историји нашег народа и додао да је Одбор за његовање традиције ослободилачких ратова Владе РС уврстио 18. септембар у календар значајних догађаја из Одбрамбено-отаџбинског рата.
"На овим просторима херојски је одбрањена западна граница и РС и зато вам се дугује посебна захвалност, а највише онима који су за то дали своје животе. Обиљежавањем овог датума желимо да скренемо пажњу јавности на оно што се тада догодило, да искажемо да смо и тада били одлучни као и данас да политички, а тада војним средствима створимо, бранимо и одбранимо РС", рекао је Ђокић.
Предсједик Борачке организације РС Пантелија Ћургуз, који је у септембру 1995. године био комадант одбране Козарске Дубице подсјетио је да је војна акција регуларне Хрваске војске здружене са припадницима такозване Армије БиХ и уз подршку САД и међунароне заједнице носила тајни кодни назив "Дрина 95" јер је за циљ имала потпуно уништење РС и излазак на ријеку Дрину.
"Величанственом битком за коју често понављам да је била пресудна за стварање РС, можда значанија и од битке за коридор, одбрањене су западне границе РС, уз огромне жртве и херојску борбу војника и цивила који су се нашли на првој линији борбе", нагласио је Ћургуз.
Он је додао да је због неуспјеха хрватске војске у акцији "Дрина 95" међународна заједница била присиљена да проведе другу варијанту свог плана - Дејтонски мировни споразум и подјелу БиХ чиме је трајно створена РС.
Начелник општине Козарска Дубица Нино Јауз истакао је да је 18. септембар један од датума из новије историје Козарске Дубице, који симболизује велику побједу у одбрамбено-отаџбинском рату РС, уз нажалост огромне цивилне и војне губитке, те вишемилионску материјалну штету.
"Ни 16 година од агресије регуларне Хрватске војске на Козарску Дубицу и сусједне општине Суд БиХ није заинтересован за покретање тужбе за монструозне злочине који су овде почињен, као и за накнаду материјалне и нематеријалне штете", рекао је Јауз.
Он је објаснио да Козарска Дубица или нека од других општина појединачно не може да покрене тужбу пред међународним судом, али да ће општине западног дијела РС на које је у јесен 1995. извршена агресија заједно настојати да на дневни ред дође судско процесуирање почињених злочина.
Централна манифестације обиљежавања Одбране западнокрајишких општина од хрватске агресије у септембру 1995. године почела је јутрос у Козарској Дубици служењем свете архијерејске литургије у Спомен-храму Свете Петке.
Комеморативни скуп затим је настављен служењем парастоса код новопостављеног Спомен-крста на обали ријеке Уне, гдје су вијенце положили присутни републички и општински званичници, представници борачких удружења, политичких партија и други.
Вијенце је положио министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Петар Ђокић, делегација Народне скупштине РС, представник Вијећа народа РС Дарко Бањац, предсједник Борачке организације РС Пантелија Ћургуз, делегација општине Козарска Дубица, припадници оружаних снага БиХ из 3. Република Српска пука, делегација Борачке организације општине Козарска Дубица, локалног Удружења ратних војних инвалида, заробљених бораца и СУБНОР-а, припадници МУП-а РС, те представници политичких партија.
Централној манифестацији у Козарској Дубици присуствовало је више стотина становника општина Козарска Дубица, Костајница, Нови Град и Градишка, породице, родбина и пријатељи настрадалих и бивши припадници Војске РС.
Према подацима владиног Центра за истраживање ратних злочина, у агресији Војске Хрватске 18. и 19. септембра 1995. године на подручју западнокрајишких општина РС, односно на територији општина Козарска Дубица, Нови Град и Костајница, убијена су 104 цивила и војника, од којих 54 цивила, 44 војника и шест припадника МУП-а РС.
У току борбених дејстава било је заробљено шест цивила и три војника, а агресорска војска жртве је убијала на изузетно бруталан начин цивили и војници су масакрирани, клани, дављени жицом и живи спаљивани.
Посебну бруталност у убијању цивилног становништва и војника исказали су припадници специјалне једнинице Хрватске војске назване "Црне мамбе".
Током дводневне хрватске агресије само у Козарској Дубици су од дејства артиљерије и у непосредним борбама на подручју града погинула 44 лица, 32 припадника Дубичке бригаде Војске РС и 12 цивила који су се затекли на путу уз реку Уну.
Насеља и градови су претрпели велика разарања и штете, а према подацима општинских комисија о процјени материјалне штете у Новом Граду она износи 83,3 милиона КМ, у Костајници 40 милиона, а у Козарској Дубици 50,4 милиона КМ.
За злочине почињене у агресији хрватске војске на западнокрајишке општине РС нико никада није одговарао.
(Срна/Фронтал)