Društvo

Јеремић: Већина чланица Савјета безбједности УН против акције Приштине

БЕОГРАД/ЊУЈОРК - Већина чланица Савјета безбједности УН не подржава једнострану акцију коју је најавила Приштина за заузимање административних прелаза, изјавио је у Њујорку шеф српске дипломатије Вук Јеремић.


Јеремић је новинарима у сједишту УН, гдје је одржана затворена сједница Савјета безбједности, рекао да Еулекс и Кфор нису добили подршку тог тијела да царинике из Приштине превезу до административних п

релаза на сјеверу Косова.

"То је нелегална и нелегитимна акција и не подржава је ни генерални секретар ни Савет безбедности УН", истакао је Јеремић.

На ванредној сједници Савјета безбједности УН о Косову водила се жустра дебата међу чланицама Савјета које су остале подијељене о најави Приштине о постављању цариника и полицајаца на прелазима Јариње и Брњак.

Јеремић је, обраћајући се на овој сједници, упозорио да ће, уколико не буде предузета хитна и одлучна акција, за мање од 24 часа Приштина упасти на сјевер Косова, што ће имати несагледиве безбједносне и политичке посљедице по читав регион.

Он је оцијенио да ће продужетак дијалога Београда и Приштине бити "озбиљно поткопан, као и спровођење онога што је досад договорено".

"Позивамо све становнике покрајине да се уздрже од насиља", поручио је Јеремић, наводећи да Србија жели да веома јасно стави до знања да неће прихватити никакву кривицу за посљедице онога што је најављено за данас.

"Било шта да се деси, одговорност искључиво мора пасти на оне који планирају да изведу ову лоше замишљену операцију", навео је Јеремић.

Амбасадор Русије Виталиј Чуркин предочио је учесницима сједнице оперативни план за заузимање пункта један и 31 који је саставила косовска влада и у коме јасно пише да ће доћи до насиља и да упркос томе власти у Приштини разрађују како ће да реагују ако до насиља дође.

Представници САД и Француске изјавили су да чак не виде потребу за сједницом, јер сматрају да не постоји опасност од насиља, али их је у свом излагању демантовао специјални изасланик генералног секретара УН Едмонд Муле, који је упозорио на могућност избијања насиља.

Муле је позвао стране да се уздрже од насиља и објаснио детаље плана о распоређивању Еулекса на административне прелазе, наводећи да се, према том плану, царине неће наплаћивати прије јужног дијела Косовске Митровице.

Он је нагласио да друга питања која се односе на царину, укључујући и постављање контролних пунктова на два прелаза на сјеверу Косова - Брњак и Јариње, нису била су била предмет споразума Приштине са Београдом.

Наводећи да ће на сваку прелазу, уз Еулекс полицију, доћи по један косовски цариник и по један полицајац, Муле је оцијенио да би спровођење ових планова могло да доведе до заоштравања ситуације на терену, угрози стабилност и доведе до избијања насиља.

Косовски министар спољних послова Енвер Хоџај је рекао да су косовски полицајци 24. јула на прелазе на сјеверу Косова "дошли мирно" и да немају намјеру да се одатле више икада помјерају.

Наступ Енвера Хоџаја пред новинарима послије сједнице Савјета безбедности пратио је и мањи дипломатски сукоб са руским амбасадором при УН Виталијем Чуркином, који је косовског министра покушао да спријечи да говори, наводећи да представници Приштине у УН могу да говоре само у пратњи званичника УНМИК-а.

Хоџај се није обазирао на Чуркинове замјерке, али је оптужио Београд да изазива насиље, док је Француска чак оптужила Београд да вјештачки изазива кризу.

Расправа у Савјету безбједности је трајала пуна два часа.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog