Društvo

Савјет безбједности УН данас о стању на сјеверу Космета

БЕОГРАД - Савјет безбједности УН расправљаће данас о стању на сјеверу Косова и Метохије, дан уочи најављеног почетка распоређивања косовских цариника на административне прелазе Брњак и Јариње, чему се Београд противи.


Одлука о одржавању сједнице донесена је послије вишечасовних консултација које је заказао амбасадор Либана при УН и предсједавајући Савјета безбједности Наваф Салам пошто је чланицама тог тијела достављено писмо Србије, која је затражила од Савјета безбједности да спријече Приштину да поново примијени силу на сјеверу Косова.

Савјет безбједности расправљаће о Косову и Метохији иза затворених врата, а сједници ће присуствовати и шеф српске дипломатије Вук Јеремић.

Србија је раније упутила писмо шефу УН Бан Ки Муну упозоравајући га на намјере власти у Приштини, али и на чињеницу да ће одговорност за могуће посљедице сносити организације које имају мандат да такве кораке спријече, односно Европска унија и НАТО.

"Позивам УН да предузму све неопходне мере да спрече било коју акцију коју не одобре вршилац дужности специјалног представника генералног секретара или Савет безбедности", наводи се у писму достављеном Савјету безбједности.

У писму које је потписао шеф српске дипломатије Вук Јеремић, наведено је да су приштинске власти најавиле да ће у петак "једнострано наметнути царинску и граничну полицијску контролу на административним прелазима између северног Косова и централне Србије", као и да је Београд добио обавјештење да Кфор и Еулекс намјеравају да олакшају ту операцију.

"Одговорност за последице биће на властима у Приштини и онима који имају мандат и капацитет да их спрече. Не сме се поновити неактивност од 25. јула када међународна заједница није успела да спречи неовлаштени упад Приштине на север Косова", навео је Јеремић у писму.

Званичници из Приштине најављују да ће 16. септембра преузети контролу над административним прелазима на сјеверу Косова и Метохије.

Београд се противи тој једностраној промјени ситуације на терену, коју Приштина покушава да наметне још од 25. јула, а Срби са сјевера Косова и Метохије поставили су нове блокаде на локалне путеве.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog