
Svijet
Обама: Америка јача након напада
ВАШИНГТОН - Амерички предсједник Барак Обама оцијенио је да су САД, десет година послије напада Ал Каиде, постале јаче и да ће Американци наставити даље, упркос новим пријетњама њиховој безбедности.
"Захваљујући неуморним напорима нашег војног особља и обавјештајних служби, снага реда и органа унутрашње безбједности, не би требало да буде дилеме - Америка је данас јача, а Ал каида је на путу пораза", рекао је Обама у својој недјељној радио поруци нацији.
Ипак, додаје Обама, терористи настављају да планирају нападе на САД, због чега се мора остати на опрезу јер се нација суочава са "одлучним непријатељем".
"Чинимо све што је у нашој моћи да бисмо заштитили наш народ, и без обзира шта нам се нађе на путу, као отпорна нација, наставићемо даље", истакао је Обама.
Он је додао да је правда коначно задовољена тиме што је убијен Осама Бин Ладен.
"Жељели су да нас увуку у бескрајне ратове, да ослабе нашу снагу и поуздање као нације. Али, иако не престаје наш притисак на Ал Каиду, окончавамо рат у Ираку и почињемо да враћамо трупе из Авганистана, јер послије тешке деценије рата, вријеме је за изградњу нације код куће", поручио је Обама.
Обама ће током обиљежавања годишњице посјетити све три локације, Њујорк, Вашингтон,односно Пентагон и Шенсквил у Пенсилванији.
У Њујорку Обами ће се придружити бивши амерички предсједник Џорџ Буш.
У нападима на САД 11. септембра 2001. године погинуло је најмање 2 980 људи.
(Срна/Фронтал)