Društvo

Неизвјесно успостављање регистра НВО у БиХ

БАЊАЛУКА - Поједине домаће и стране невладине организације (НВО) у БиХ власт сумњичи за безакоње, односно за финансирање тероризма и прање новца.


Овакав закључак намеће се на основу приједлога оквирног закона о успостављању збирног регистра у БиХ, који је упућен у Парламент БиХ по редовној процедури.

Као један од циљева закона, наведено је стварање система који би омогућио надлежним органима потребне информације за истрагу о НВО. Притом се мисли на оне организације „за које постоји сумња да финансирају или помажу тероризам, прање новца и друге облике организованог криминала“.

Министарство правде БиХ предлаже доношење закона о НВО позивајући се на Меморандум о разумјевању, који су још 2004. потписали предсједавајући Савјета министара БиХ Аднан Терзић, ентитетски премијери Драган Микеревић и Ахмет Хаџипашић, те градоначелник Брчког Мирсад Ђапо. Приједлог оквирног закона достављен је почетком ове године владама ентитета и Дистрикта Брчко, али Министарство није добило никакву повратну информацију.

Закон предвиђа оснивање јединственог електронског регистра удружења, удружења од јавног интереса, фондација, фондација од јавног интереса и страних невладиних организација.

Тај регистар водило би Министарство правде БиХ, а био би сачињен од појединачних регистара за БиХ, ентитете, кантоне у ФБиХ и за Дистрикт Брчко. Индикативно је да се у регистар неће уписивати извори прихода НВО, као ни њихови донатори.

Чланица Координационог одбора мреже невладиних организација „Споразум плус“ Муриса Марић каже да нису обавјештени ни да се припрема овакав закон. Она начелно подржава формирање регистра НВО да би се напокон знало колико их има у БиХ. Међутим, тврди да регистар не може помоћи у борби против евентуалног безакоња у невладиним организацијама. Она је увјерена да „неко има циљ да усвоји закон ради закона“.

Замјеник министра безбедности БиХ Мијо Крешић није желио да коментарише циљеве закона у смислу борбе против тероризма или прања новца. Упутио нас је на аутора закона - Министарство правде БиХ.

Министар Бариша Чолак каже за „ЕуроБлиц“ да је било „одређених проблема с одређеним организацијама које су се под геслом хуманитарног рада бавиле и недопуштеним активностима“. Чолак није желио да прецизира на кога мисли.

- Да тога и није било, мислим да је корисно да из превентивних разлога имамо збирни регистар, чиме избјегавамо покушаје да се нешто направи ако није у складу са законом. Не стварамо никакву нову агенцију на нивоу БиХ, већ само обједињујемо податке на једном мјесту - каже Чолак.

Тачан број невладиних организација у БиХ нико не зна. Процјењује се да их је око 12.000, а да је активних тек око 2.000.

(ЕуроБлиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog