Društvo
Викиликс -Цикотић сугерисао да се истраже могућности да се Додик политички изолује
БАЊАЛУКА - Селмо Цикотић, министар одбране БиХ, затражио је састанак са Чарлсом Инглишом, америчким амбасадором у БиХ, како би расправљали о безбједносној ситуацији у БиХ, гдје је очигледно продубљавање кризе, а као потенцијална пријетња спомиње се и Милорад Додик, тадашњи премијер РС, стоји у депеши датираној на 27. октобар 2007. године, коју потписује амбасадор Инглиш.
"Цикотић је позвао амбасадора да не одустаје од супротстављања Додику, који је створио вјештачку кризу, искључиво из политичких разлога. Министар је увјерен да само увјерљива пријетња силом може присилити Додика да одступи. Цикотић је, такође, сугерисао да се истраже могућности како да се Додик политички изолује", стоји у овој депеши под редним бројем 07САРАЈЕВО2296 и насловом "Министар одбране о безбједносној ситуацији у БиХ"
Према наводима ове депеше, Цикотића је забринуо састанак премијера Додика са српским генералима који служе у Оружаним снагама БиХ. И док у депеши стоји да је на састанку расправљано углавном о војној имовини и смањењу персонала, Цикотић сматра да је састанак имао један сасвим другачији карактер.
"Цикотић нам је рекао да Додик користи Милошевићеву стратегију стварања атмосфере кризе како би увјерио Србе да су у опасности. Министар је увјерен да Додик тражи начин како да изазове међународну заједницу", стоји у депеши.
У депеши се наводи да Цикотић, наводно, има обавјештајне податке да Русија, али и тадашњи премијер Србије Војислав Коштуница, "охрабрују" Додика и подржавају га у његовој намјери дестабилизације ситуације у БиХ.
"Министар сматра да међународна заједница не би требало да се повлачи када је ријеч о супротстављању Додику, те да треба размотрити и неке друге начине да се учврсти положај високог представника. Он је на крају још једном позвао Амбасаду да настави да врши притисак на Додика како би он пристао да прихвати одлуке високог представника", стоји у овој депеши.
Католичка црква непријатељски расположена према САД
Католичка црква у БиХ, која је већ дуго политички умијешана у питање повратка Хрвата, противи се уставним реформама, чиме се ставила у средиште изборне политике бх. Хрвата, посебно након што су били укључени у интерни раскол унутар ХДЗ-а, стоји у депеши датираној на 9. мај 2006.
"Католичка црква је непријатељски расположена према Влади САД, као и нашим настојањима промоције неопходности уставних реформи. Како је Црква тренутно једина која се обраћа Хрватима јединственим гласом, њен утицај се свакако не смије занемарити нити потцијенити. Штавише, њен став је имао директног утицаја на одбијање предложених уставних реформи", стоји у овој депеши.
Реис Мустафа Церић политичар
Америчка амбасада мишљења је да се и реис Мустафа Церић бави политичким питањима, о чему се говори у депеши од 21. априла 2009. године, гдје се осуђује његово преиспитивање мултиетничког идентитета земље.
Наиме, у једном од својих обраћања вјерницима, реис Церић је позвао на националну бошњачку државу, што су одмах осудиле СДП и Наша странка.
"Сасвим је јасно да Церић у разговорима са Западом користи језик 'мирног суживота', док је језик којим се обраћа својим конзервативним сљедбеницима крајње исламски, политички и националистички", наведено је у депеши.
Садовић ради само за бошњачки интерес
Тарик Садовић, министар безбједности БиХ, исплитизовао је Министарство, јер се испоставило да ради искључиво у бошњачком интересу, стоји у депеши америчке амбасаде датираној 17. маја 2007.
"Чињеница је да је Садовић из процеса доношње одлука искључио све небошњачке званичнике, укључујући и свог замјеника. Садовићево политизовање Министарства је изазвало велику забринутост у међународној заједници, укључујући ОХР и ЕУПМ", стоји у депеши.
С обзиром на то да по професији није безбједњак, буквално се бори да одржи вођство у Министарству.
(Независне/Фронтал)