Politika

САД биле за смјену Додика

БАЊАЛУКА - Кристијан Шварц-Шилинг, бивши високи представник у БиХ, је у фебруару 2007. запријетио употребом бонских овлаштења против Милорада Додика, тадашњег премијера РС, уз могућност његовог уклањања с позиције, навео је Даглас Меклхејни, тадашњи амерички амбасадор у БиХ, у депешама које је објавио Викиликс.


Меклхејни је написао и да би америчка влада подржала такве санкције против Додика, и зато јер су, како је рекао, неки његови потези угрозили америчку политику на Балкану.

Како наводи Меклхејни, на једном састанку са Додиком у фебруару 2007, замолио је записничаре да напусте састанак, и у четири ока Додика упозорио да су његова појављивања у јавности с Војиславом Коштуницом, тадашњим премијером Србије, и изјаве у вези с Косовом у потпуности супротна са америчком спољном политиком у региону.

"Додик је рекао да је примио и разумио поруку", наведено је у депеши.

Шварц-Шилингу и Американцима је сметала и Додикова реторика у вези са референдумом у РС, Додикови запаљиви ставови у вези с Косовом, као и ставови о положају Хрвата у БиХ, односно залагање за хрватски ентитет. Како пише Меклхејни, Шварц-Шилинг је предложио сет могућих санкција против Додика, употребом бонских овлаштења. Једна могућа мјера је суспензија имплементације анекса о специјалним и паралелним везама између РС и Србије.

"Како је речено у ОХР-у, Коштуница и Додик су те анексе потписали иако је Влада РС раније обећала да то неће учинити без одобрења ОХР-а", наводи Меклхејни.

Друга могућа бонска санкција је суспензија споразума између РС и Србије о изградњи моста на Рачи, за који, како је рекао, ОХР сматра да није одобрен од стране државних институција. Наредна опција су финансијске санкције против СНСД-а. Занимљива је четврта наведена опција, која се односи на "дјеловање против Закона о агенцијама за јавно обезбјеђење".

"Није нам јасно шта се под овим мисли", навео је Меклхејни.

Посебна мјера која је разматрана је могућност смјене Додика.

"Шварц-Шилинг је рекао да је циљ послати јасан сигнал да је стрпљење међународне заједнице са Додиком при крају и да би могао очекивати енергичније акције ОХР-а у будућности, које можда укључују и његово уклањање уколико не поправи своје понашање", пише Меклхејни.

Рајко Васић, извршни секретар СНСД-а, сматра да се ради о појединачним интерпретацијама људи који су тада били овдје него што је у питању званична политика САД.

"Мени и Додику су неке недефинисане америчке агенције које су имале мандат нудиле новац и покушале подмићивати како би прошли неки пројекти, али да никада није успјело", Казао је Васић и истакао да је Шварц-Шилинг "ситни балкански политичарчић", који је на сличан начин покушавао исходити неке промјене.

(Независне/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog