Društvo
Пред судом у Чикагу ново суочавање Хрватске са Олујом
БЕОГРАД- Директор "Веритаса" Саво Штрбац оцијенио је да одлука суда у Чикагу да се прогласи надлежним да суди по тужби прогнаних Срба из Хрватске против америчке фирме пензионисаних војних официра МПРИ /Military Professional Resources Incorporated/, која је инструисала Хрватску војску у "Олуји", значи исправљање неправде учињене Србима и ново суочавање Хратске са тамном прошлошћу.
"Прихватање процеса значи да ми поправљамо имиџ Срба и исправљамо неправде. Ово је само наставак онога што се догодило у Хашком трибуналу поводом првостепене пресуде хрватским генералима за `Олују`", рекао је Штрбац Срни.
Он је оцијенио да би и прихватање нагодбе и судска одлука суда у Чикагу значили признање да је организација америчких пензионисаних официра МПРИ, за коју каже да је продужена рука америчке администрације, учествовала у обучавању, наоружавању хрватске војске и у планирању "Олује", у којој је протјерано више од 200.000 Срба.
"За Хрватску ће то значити суочавање са тамном страном њене прошлости, а уједно то би био вјетар у леђа српској контратужби за геноцид против Хрватске пред Међународним судом правде. То би значило и негирање свега онога што Хрвати говоре о Олуји, која је злочин над злочинима и удружени злочиначки подухват", каже Штрбац.
Он оцјењује да ће чак и првостепена пресуда Хашког трибунала хрватским генералима за "Олују" увелико помоћи суду у Чикагу да донесе одлуку, јер су на Хашком трибуналу испливале многе ствари о томе како је МПРИ помагао на разне начине Хрватима, обучавао хрватске официре, наоружавао хрватску војску софистицираним оружјем као што су беспилотне летјелице, помагали у планирању Олује.
Штрбац је подсјетио да је суд у Чикагу оставио странкама да се договоре о евентуалној нагодби и да је заказао и рочиште у другој половини септембра, када ће свака од страна изнијети своје мишљење о томе да ли ће доћи до нагодбе или ће се ићи у парницу.
Он је додао да избјеглим Србима из Хрватске није у првом плану одштета од МПРИ, колико признање или судска одлука којом би се утврдило учешће америчке организације МПРИ у обучавању, наоружавању хрватске војске и планирању Олује.
"И нагодба значи признања учешћа у `Олуји`, а за сада је тешко давати процјене да ли ће пристати на нагодбу, која подразумијева и мање износе одштете. Двије америчке адвокатске компаније које заступају Србе пред судом Чикагу, сматрају да је могућа нагодба и позивају се на преседан када је ова организација одговарала за рату Заливу, за сличне радње", наводи Штрбац.
У случају да почне велики судски процес, онда се одређује колико и какви докази треба да се изведу.
Тужба прогнаних Срба из Хрватске поднесена је прије годину дана, а основ за тужбу је био уговор који је 1995. године МПРИ закључио са хрватским министарством одбране о разним услугама Хрватској војсци.
Федерални суд у Чикагу огласио се надлежним да суди по тужби Срба из Републике Српске Крајине, коју су у име њих поднијеле српске организације у САД, оптужујући америчку фирму пензионисаних војних официра МПРИ, која је инструисала Хрватску војску у "Олуји" и учествовала у њој.
Срби по тужби за одштету од америчке фирме МПРИ траже 10,4 милијарди долара, и то 25.000 долара по сваком од 200 000 избјеглих и прогнаних Срба, плус камата.
Прихватајући надлежност за поступање по овој тужби, Федерални суд у Чикагу позвао је обје стране да до краја септембра договоре вансудску нагодбу. Ако МПРИ не пристане на одштету, почеће велики процес.
У образложењу одлуке суда којом је предмет прихваћен, судија је навео да тужба "има дубину и озбиљност", па је одредио суђење.
(Срна/Фронтал)