Društvo

Пресуда Момчилу Перишићу 6. септембра

ХАГ - Хашки трибунал ће 6. септембра изрећи пресуду бившем начелнику Генералштаба Војске Југославије Момчилу Перишићу, саопштено је данас у Хагу.


Генерал Перишић је у 13 тачака оптужен за помагање и подржавање убистава, нехуманих дјела, напада на несрпске цивиле, прогона и истребљења у Сарајеву, Загребу и Сребреници 1993-95. године.

Те злочине, по оптужници, непосредно су починиле Војска Републике Српске (ВРС) и Војска Републике Српске Крајине (ВРСК).

У завршној ријечи, тужилаштво је крајем марта затражило да генералу Перишићу буде изречена казна доживотног затвора зато што је помагао и подржавао починиоце најтежих злочина, укључујући и команданта ВРС Ратка Младића.

Одбрана је, насупрот томе, затражила да Трибунал ослободи Перишића кривице.

Према оптужби, докази показују да су официри ВРС и ВРСК, који су починили злочине, били припадници ВЈ упућени у БиХ и Хрватску, а затим и плаћани и унапређивани преко персоналних центара Генералштаба у Београду под Перишићевом командом.

Генерал Перишић је, стога, имао контролу и команду над официрима ВРС и СВК.

Перишићеви браниоци тврдили су у завршној речи супротно, односно да начелник ГШ ВЈ није имао контролу и команду над генералом Младићем и другим официрима српских снага у БиХ и Хратској, као и то да они нису били припадници ВЈ.

Не оспоравајући да су официри из састава ВЈ били упућивани на службу у војске РС и РСК и да су плате добијали и статусна права остваривали преко Генералштаба ВЈ, Перишићеви браниоци су тврдили да то не значи да су они били у командном ланцу ВЈ.

Суђење генералу Перишићу почело је пред Трибуналом 2. октобра 2008, а тужиоци су извођење својих доказа завршили у децембру 2009. Доказни поступак одбране окончан је 11. јануара ове године, а завршне ријечи одржане су крајем марта.

Генерал Перишић добровољно се предао Трибуналу 7. марта 2005. године, на дан када је оптужница против њега објелодањена, а два дана касније је у првом појављивању пред судијом изјавио да није крив ни по једној тацки оптужнице.

Од јула те године био је на привременој слободи у Србији, а у притвор Хашког трибунала вратио се 18. септембра 2008. Перишић је више пута на привремену слободу био пуштан и током процеса.

(Агенције/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog