Politika
Младић: Било је великих губитака у борбама за Сребреницу, али не и смакнућа
БИЈЕЉИНА - Некадашњи командант Главног штаба Војске Републике Српске Ратко Младић тврдио је 1995. године у необјављеном интервјуу за Си-Ен-Ен ...
...да је српска страна тражила да сви војно способни и евидентирани мушкарци који су се затекли у Сребреници и који су предали оружје буду размијењени за заробљене српске цивиле, као и да није било никаквих смакнућа.
"Тражили смо одмах преко Међународног Црвеног крста и Унпрофора посредовање да се замијене за наше цивиле, које они држе још од 1992. године и то од прије почетка рата, дакле за огроман број цивилног становништва које су они покупили током рата са територија које контролишу из градова Тузле, Зенице, Мостара, Загреба и тако даље. И за наше војнике и официре које су заробили током рата" - рекао је Младић непосредно након окончања борби за Сребреницу у опширном интервјуу америчкој тв мрежи, који никада није емитован.
Младић је навео да није позитивно одговорено на српски гест добре воље, али да очекује да ће, уз помоћ међународне заједнице, на муслиманску страну бити извршен притисак и доћи до размјене по принципу "човјек за човјека" или по принципу "сви за све", већ како се договоре државне комисије.
Одговарајући на тада актуелна питања о томе шта се дешавало у Сребреници, Младић је рекао да се "дио мушке популације из Сребренице која је починила злочине над српским народом, вјероватно из страха због злочина које су починили, а вјероватно и убијеђени да ће их повући муслиманске снаге из рејона Тузле које су атаковале њима у сусрет, рачунајући вјероватно да су довољно јаки и да могу отворити пут ка Тузли, данима пробијао ка Тузли, Кладњу, а неки и ка Србији".
"Тамо су вођене огорчене борбе уз обострано велике губитке и са једне и са друге стране. Дио њих се пробио, што је и наглашавала њихова телевизија, а и њихов командант Расим Делић је рекао да ће врло брзо постројити 28. или 38. дивизију из Сребренице" - рекао је тада Младић.
Он је описивао да су "у јеку највећих и најжешћих битака око Сарајева, муслимани из Сребренице и Жепе 26. и 27. јуна, уочи великог српског празника Видовдана, извршили терористичке испаде ширих размјера на српску територију".
"Они су у селу Вишњица и селу Бања Лучица масакрирали све што су ухватили живо и убили су нам неколико војника. На такав њихов напад ми смо одговорили контраофанзивом на том простору и максимално водећи рачуна да не дође до цивилних жртава нити да неко буде повријеђен од припадника Унпрофора, и поред тога што је авијација НАТО-а без икаквог разлога дејствовала против нас, чак и по цивилним циљевима и у рејону Сребренице и у рејону Жепе"- рекао је Младић 1995. године у необјављеном интервјуу за Си-Ен -Ен, који преноси руски портал на српском језику - "Восток".
Младић је објаснио да су војници "успјешно завршили операцију према Сребреници и Жепи и уз помоћ снага холандског батаљона, присутних представника међународне заједнице у Сребреници и уз присуство снага Унпрофора из неколико земаља у Жепи, те личним ангажовањем, и његовим и генерала Смита и генерала Николаја, омогућили да се сво цивилно становништво које је дошло тамо гдје је по споразуму било договорено - за Сребреницу у Поточаре, а за Жепу на чек поинт број 2 на Вочаници, да се дакле без ичије присиле, а на њихов захтјев, евакуише тамо гдје они хоће" .
"И, евакуисали смо их у рејону Кладња. Сви војно способни који су дошли на мјеста гдје су се окупљали, цивилно становништво или који су предали оружје евидентирани су" - навео је Младић.
Одговарајући на питања новинара америчке тв мреже, Младић је рекао како мисли да се "највећи број муслиманских војника пробио на територију коју контролишу муслимани, о чему је, на крају крајева, у њиховој скупштини извјештај поднио Расим Делић.."
"Један мали дио се предао. Они су под нашом контролом и пријављени су или ће бити пријављени Међународном Црвеном крсту, а један дио је и погинуо. И наших и њихових. Ви можете питати припаднике међународних организација који су били присутни у Жепи. Ми смо њихове погинуле сахрањивали у њихова муслиманска гробља на том простору" - додао је Младић.
На питање да ли је било масовних гробница и смакнућа, Младић је одговорио: "Само што је погинуло у борби, то је морало из хигијенских разлога да се склони на одговарајућа мјеста и да се сахрани док не буду размијењени посмртни остаци са другом страном".
Младић је у опширном интервјуу одговарао на много тада актуелна питања о рату у БиХ, али ништа од тог интервјуа није објављено све док га није пронашао сајт "Восток" и први објавио.
(Срна/Фронтал)