Svijet
Вашингтон: Доста лакше повријеђених
ВАШИНГТОН - Земљотрес јачине 5.9 степени по Рихтеру који је синоћ у погодио источну обалу САД, најснажнији је у посљедњих неколико деценија.
Нема извјештаја о жртвама, али је доста људи лакше повријеђено, многобројне зграде су оштећене, а у Вашингтону и неколико школа и амбасада Еквадора.
Епицентар је био 133 километара од Вашингтона, код мјеста Луиза, недалеко од Ричмонда, главног града Вирџиније, на дубини од једног километра, јавио је Ројтерс.
Земљотрес се осјетио од Чепел Хила у Сјеверној Каролини, па све до Роуд Ајленда и острва Мартас Вињард, гдје предсједник Барак Обама проводи одмор, као и у другим градовим на источној обали САД, и у Западној Вирџинији и Охају, све до Торонта, у Канади.
У складу са процедуром предвиђеном за такве ситуације, евакуисани су дијелови Бијеле куће, Пентагона и Капитола.
Снажно помјерање тла изазвало је панику међу становништвом па је више хиљада људи изашло на улице Њујорка и Вашингтона, а запослени у високим пословним зградама напустили су радна места. Прекид мреже мобилних телефона само је допринијео још већој паници.
У Вашингтону је због могућег цурења гаса евакуисан један терминал на аеродрому Роналд Реган у Вашингтону, гдје је оштећена Национална катедрала, највиша зграда у престоници САД. На њој су поломљене три од четири врха на централној кули високој 30 спратова.
На улицама Њујорка земљотрес је такође изазвао хаос. Семафори не раде, а одмах су евакуисани су и контролни торњеви на аеродромима Кенеди и Њуарк и одложени летови како би се проверила сигурност писте. Послије обављене контроле аеродроми су прорадили.
Дошло је до прекида рада двије нуклеарне централе у Вирџинији. Оне су се аутиматски искључиле у тренутку земљотреса, а тамо су послати тимови стручњака у инспекцију.
Амерички геолошки центар је издао саопштење према коме се не очекује цунами. Источна обала Америке није трусно подручје и мање је припремљена на потресе од Калифорније и Аљаске.
(Aгенције/Фронтал)