Društvo
БОРС очекује изручење Азре Башић
БАЊАЛУКА - Представници Борачке организације Републике Српске /БОРС/, Организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила и Савеза логораша РС очекују да ће надлежни суд у САД изручити правосудним институцијама БиХ Азру Башић оптужену за ратне злочине над заробљеним српским цивилима током рата у БиХ.
"Неопходно је да Башићева пред Судом БиХ одговара за монструозне злочине почињене над српским цивилима, јер бисмо на тај начин били у прилици да пратимо тај процес, те да га квалитетно поткријепимо новим чињеницама и материјалним доказима како би злочинца стигла заслужена казна", рекао је Срни предсједник БОРС-а Пантелија Ћургуз.
Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић сматра да би изручење Башићеве правосуђу БиХ представљало моралну сатисфакцију за породице српских жртава.
"Башићева би се на тај начин суочила са новим доказима и чињеницама о почињеним злочинима, а Суд БиХ би на индиректан начин признао да су почињени злочини над Србима у БиХ", рекао је Митровић Срни.
Предсједник Савеза логораша РС Бранислав Дукић очекује да ће Башићеву, која се све вријеме у САД крила под лажним именом, на крају стићи правда и да ће пред правосуђем БиХ морати да одговара за ратне злочине почињене над српским цивилима.
"Башићева није први ратни злочинац који се у САД крио под лажним именом. Савез логораша РС располаже информацијама да на стотине припадника Армије БиХ, које бошњачка удружења у БиХ воде као нестале током протеклог рата, данас живе под лажним именом и крију се у САД", додао је Дукић.
Азра Башић ухапшена је 15. марта у Стентону на основу међународне потјернице коју је издао Суд БиХ због сумње да је као припадница Хрватске војске учествовала у мучењу и убиству српских цивила у логорима у Дервенти од априла до јуна 1992. године.
Пред судом у америчкој држави Кентаки одржано је рочиште Башићевој, а за 7. новембар је заказан нови процес о евентуалној екстрадицији.
Истрагу против Башићеве води Окружно тужилаштво у Добоју због сумње да је као командир 108. Ријечке бригаде Хрватске војске починила ратни злочин против цивила на подручју Дервенте од априла до јула 1992. године. Први логор за Србе на подручју Дервенте формиран је 12. априла 1992. године, био је у Дому ЈНА и кроз њега је прошло више од 200 Срба.
(Срна/Фронтал)