Svijet

Неухватљиви Гадафијеви синови

ТРИПОЛИ - Сејф ал Ислам и Мухамед Гадафи нису у рукама побуњеника, први није ни био, док је други побjегао. Устаници без коментара.


Побуњеници и западни обавjештајци трагају за Гадафијем. Либијска војска испалила три "скада" на Мисурату. Борбе у Триполију. Почела подијела плијена, нафта прва на удару.

01.30 - Сломили смо кичму устанка, рекао Сејф ал Ислам у центру Триполија, дан пошто су устаници саопштили да су га заробили. Моамер Гадафи, наводно, такође у престоници.

01.18 - Портпарол либијске владе демантовао да је Сејф ал Ислам у рукама устаника. Ни једна страна није понудила доказ тврдњи. Међународни кривични суд потврдио хапшење.

00.50 - Жестоки напади НАТО авијације на Баб ал Азизију и положаје либијске војске. Одмах након бомбардовања уследио напад пешадије побуњеничких снага.

Либијска војска испалила је у победељак око поноћи три пројектила "скад" из Сирте, гађајући Мисурату, али су пројектили пали далеко од насељених мјеста. Ракете су испаљене из Сирте, снажног упоришта Гадафијевих присталица и још једног мјеста око којег би се, у блиској будућности, могле водити жестоке борбе.

Нова застава на амбасади у Београду

Застава либијских побуњеника истакнута је на амбасади Либије у Београд. На згради се, умјесто зелене, сада вијори црвено-црно-зелена застава либијских побуњеника.

На стотине Либијаца окупило се јуче у амбасадама и конзулатима своје земље у свијету да би подигли заставу побуњеника и уклонили симболе Гадафијеве владавине. Дипломатско особље неких амбасада је објавило да се приклањају побуњеницима.

Пројектили испаљени из Сирте најмањи су проблем са којим су се побуњеници суочили од када су, прилично изненађујуће, разбили Гадафијеву линију фронта и преплавили Триполи, очекујући да се разбијена војска и режим једноставно предају.

Више од 24 часа послије уласка побуњеника у престоницу, жестоке борбе се воде на неколико локација у граду, али посебно у луци и Баб ал Азизији, гдје се налазе рушевине Гадафијеве резиденције и коју бране снажне јединице либијске војске.

У рушевинама комплекса налази се тенковска јединица либијске војске, која је потпуно зауставила напредовање побуњеника, који већ сатима покушавају да по граду прикупе снаге и организују још један напад на овај дио града.

Према ријечима представника устаничких снага, у борбама око рушевина Гадафијевог комплекса погинуо је "велики број" устаника, али је стварни биланс борби које трају више од 24 часа тешко процијенити, мада оптимистички настројени прогнозери наводе најмање 2.000 жртава.

Лов на Гадафија

Упркос напредовању устаника и лошем стању у којем се налазе владине снаге, ни побуњеници али ни западне обавјештајне службе не успијевају да лоцирају Моамера Гадафија, па "ловци на главе" спекулишу бијегом у Чад или Анголу, али и скривањем и тајновитој мрежи тунела која се, наводно, налази испод Триполија.

Истовремено, Мухамед, један од тројице Гадафијевих синова које су заробили устаници, како се чини, успио је да побјегне из кућног притвора, свега неколико часова пошто су му лидери побуњеника обећали сигурност, након јучерашњег, прилично застрашујућег инцидента током интервјуа који је давао Ал Џазири.

Како наводе арапски медији, либијски војници су упали у кућу у којој су устаници држали Гадафијевог сина, савладали стражаре и сви заједно, нестали у непознатом правцу. Устаници нису ни потврдили ни демантовали овај инцидент.

Непун сат пошто је Мухамед побјегао, међу страним новинарима у хотелу Риксос у центру Триполија појавио се Сејф ал Ислам, Гадафијев син којег су побуњеници наводно ухватили још прије 24 часа.

"Сломили смо кичму побуњеницима... Све је ово била замка", рекао је син либијског лидера.

Лов на нафту

Италијанска компанија ЕНИ послала је екипу техничара у источну Либију, како би се што је прије могуће оспособили нафтна постројења, означавајући почетак трке за нафтом, у којој водећу позицију, послије првог круга, има Италија.

Осим ЕНИ-ја, уговоре са Гадафијем имали су Бритиш петролеум, француски Тотал и ОМВ, као и неколико америчких компанија, али су војни успјеси устаника довели у питање вриједност тих уговора, пише Њујорк тајмс.

Побуњеници су прилично јасно рекли да ће приступ њиховој нафти имати Италијани, Франциузи и Британци, док ће "политичке проблеме" имати Бразил, Кина и Русија, односно земље које су биле прилично уздржане на агресиван приступ либијског кризи Лондона и Париза.

(РТС/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Gdje bio trebao biti izgrađen nacionalni stadion u Bosni i Hercegovini?

Rezultati ankete
Blog