Politika

Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију одбацује притиске

БАЊАЛУКА- Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске није до сада коментарисало своја управна рјешења, али смо у случају изградње четири објекта у општини Сребреница, чији је инвеститор „Губер“ а.д. Сребреница,...


...принуђени да упознамо јавност са својим рјешењима, с обзиром на очигледне покушаје да се чисто правна ствар пребаци у неке друге сфере, чиме се жели извршити манипулацја јавности, али и притисак на ово министарство да донесе рјешења која не би била заснована на законским прописима, али би била искључиво у интересу инвеститора, наводи се у саопштењу поменутог министарства.

Како се даље наводи, с обзиром да је Окружни суд у Бијељини у управном спору поништио рјешења којима је Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију у априлу 2011.године поништило рјешења општине Сребреница за изградњу четири објекта на локалитету бање Губер у Сребреници, Министарство је, поступајући према упутама наведеног суда, у складу са својим законским овлашћењима, одлучујући по службеној дужности, донијело нова рјешења којима је поново поништило коначна и правоснажна одобрења којима је инвеститору „Губер“ а.д. Сребреница дато одобрење за изградњу четири објекта, и то: „Хотел бања Губер“ у Сребреници, „Депаданс хотела у Сребреници“, „Фабрика воде у Сребреници“ и „Кафе Видиковац“.

Напомињемо да су оспорена рјешења поништена пошто што се ради о изградњи на локалитету природног добра. Наиме, још 1961. године, надлежни органи Социјалистичке Републике Босне и Херцеговине бањи Губер у Сребреници је додијељен статус заштићеног природног добра: Споменик природе Црни Губер, површине 2 ha (шифра 1-187), а што су надлежни органи у општини Сребреница морали знати. Када је инвеститор поднио захтјев за издавање урбанистичке сагласности за тражену изградњу, општина Сребреница је морала, управо у складу са чланом 75. тачка 19. Закона о уређењу простора који је тада био на снази, захтјев прослиједити Министарству за просторно уређење, грађевинарство и екологију на надлежно одлучивање, што је својим мишљењем потврдио и Републички завод за заштиту културно-историсјког и природног насљеђа Републике Српске.

Просторним планом Републике Српске, бања Губер са околином планирана је као заштићено природно добро (Поглавље: Природне вриједности и културно-историјска добра, Природне вриједности – табела број: 16.Б/51).

«Значи, ако се предметна изградња жели реализовати на законит начин и да се заштите јавни интерес и природна добра, о томе морају одлучивати стварно надлежни органи. Било је за очекивати да за ово подручје Скупштина општине Сребреница донесе регулациони план у којем би се, у учешће свих надлежних институција и стручњака, обезбиједило усклађивање са плановима вишег реда, рационално коришћење простора и добара у простору и заштите добара културно-историјског и природног насљеђа, уз примјену начела обавезности, истовремености, интегралног приступа у планирању, обезбјеђења јавности у процесу планирања и обезбјеђења доступности планова свим заинтересованим лицима, тим прије што је Министарство у ранијем периоду издвојило средства за помоћ општини Сребреница за израду просторно-планске документације», каже министар Сребренка Голић и додаје: «У најмању руку било је за очекивати да се прије било каквог одлучивања по захтјеву инвеститора општина Cребреница обрати, ако не овом министарству, онда Републичком заводу за заштиту културно-историјског и природног насљеђа Републике Српске гдје би добили одговоре на сва питања и потребне смјернице за исправна поступања.»

«На начин како је до сада рађено у овом поступку, очито се водило рачуна искључиво о интересима инвеститора изградње, а јавни интерес и заштита природних добара су потпуно занемарени, што ово министарство и ја као министар нисмо могли нити смјели занемарити приликом доношења наведених рјешења», сматра министар Сребренка Голић.

«Министарство за просторно уређење, грађевинарство и екологију нема намјеру да коментарише наведене управне пресуде Окружног суда у Бијељини, али, ипак, морам истаћи да је очигледно да је овај суд приоритетно рјешавао по тужби тужитеља „Губер“ а.д. Сребреница, али и наше незадовољство због очито погрешно примјењених правних схватања, кад је Суд сматрао да Правобранилаштво Републике Српске није овлашћено да поднесе иницијативу Министарству за одлучивање по праву надзора, з6бог чега је поништио наша рјешења», каже министар Голић и истиче: «Министарство подржава сваку нову инвестицију и изградњу, али само ако се остварују на законит начин и ако се њиховом реализацијом не наноси трајна штета друштвеној заједници и јавним интересима.»

(Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog