Društvo
Одата пошта побијеним Србима на Илиндан 1941. године
НОВИ ГРАД - Потомци пострадалих Срби на Илиндан 1941. године данас су положили вијенце и цвијеће и прислужили свијеће код спомен-обиљежја у Благају, код Новог Града.
На споменику жртвама фашистичког терора, подигнутом 1970. године, исписина су имена 77 жртава, међу којима су биле и двије жене - по 27 жртава је из Црне Ријеке и Благај Ријеке, 18 из Масловара, четири из Петковца и једна жртва била је из Јошаве.
У монографији "Масловаре у Народноослободилачком рату", објављеној у Зрењанину 1978. године, један од свједока тог времена Милош Умићевић детаљно је описао стравичне догађаје тих љетних дана 1941.године, када су усташе и њихови помагачи међу локалним несрпским становништвом изводили масовне егзекуције Срба из долине рјечице Јапре.
"Било је то језиво посматрати како два до три полицајца и усташе тјерају и спроводе групе и до 40 људи. Наређено им је да између жељезничке станице и ријеке Сане копају јаме веће запремине и, како је која група пристизала, људи су стријељани и бацани у ове јаме. Колико је познато, у Благају је стријељано и сахрањено око 2 000 патриота, а један мањи број отпремљен је за Босански Нови, од куда се никад нису вратили", записано је у тој монографији.
Никад није утврђен тачан број пострадалих у Благају између 31. јула и 4. августа 1941. године, када је у тзв. Независној Држави Хрватској организовано најмасовније истребљење одраслог српског мушког становништва.
(Срна/Фронтал)